ՊԵՏԱԿԱՆ ՄԻՋՈՑՆԵՐՈՎ ԱՅՍ ՏԱՐԻ ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՀԻՄՆԱՆՈՐՈԳՎՈՒՄ Է 186 ԿՄ ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԵՐԿԱՐՈՒԹՅԱՄԲ ՃԱՆԱՊԱՐՀ ԵՎ 6 ԿԱՄՈՒՐՋ
Պետբյուջեից հատկացված 8 մլրդ 393 մլն դրամով այս տարի Հայաստանում նախատեսվում է հիմնանորոգել 186 կմ ընդհանուր երկարությամբ ճանապարհ եւ 6 կամուրջ: Ներկա պահին նշված աշխատանքների կեսն արդեն կատարված է: Այսօր ՀՀ կառավարությունում հրավիրված ասուլիսին այս մասին նշեց ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը եւ ընդգծեց, որ ավտոճանապարհների հիմնանորոգման ծրագրերն ունեն նաեւ հակաճգնաժամային բնույթ` նախ քաղաքացիներին աշխատանքով ապահովելու, ապա` ենթակառուցվածքների զարգացման առումով:
Բացի այդ` Ասիական զարգացման բանկի կողմից հատկացված գումարներով եւ կառավարության համաֆինանսավորմամբ շուրջ 64,84 մլն դոլարի շրջանակներում, որից 16,92 մլն դոլարը կառավարության համաֆինանսավորումն է, նախատեսվում է Գեղարքունիքի, Արմավիրի, Արարատի եւ Կոտայքի մարզերում վերականգնել շուրջ 227 կմ ճանապարհահատված: Այս տարի կավարտվեն մոտ 109 կմ ընդհանուր երկարությամբ ճանապարհահատվածների հիմնանորոգման աշխատանքները, մնացած 118կմ-ի հիմնանորոգման ավարտը նախատեսված է 2010թ.-ին:
Հանրապետությունում ճանապարհների հիմնանորոգման աշխատանքների իրականացման պարագայում համագործակցություն է ծավալվում նաեւ Համաշխարհային բանկի հետ: Դրա «Տեղական նշանակության ճանապարհների բարելավման» ծրագրով նախատեսվում է վերանորոգել շուրջ 100 կմ ընդհանուր երկարությամբ տեղական նշանակության ճանապարհ: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը 30,4 մլն դոլար է, որից 5,4 մլն դոլարը` ՀՀ կառավարության համաֆինանսավորումն է: Ծրագրում ընդգրկված ճանապարհները, որոնց վերանորոգումը նախատեսվում է ավարտել այս տարի, գտնվում են յոթ մարզերում` ապահովելով ճանապարհային կապ 39 համայնքների համար, որոնց բնակչության ընդհանուր թիվը 71 հազար է: Համաշխարհային բանկը վերջին շրջանում այս ծրագրին հատկացրել է լրացուցիչ ֆինանսավորում` տրամադրելով 36,6 մլն դոլար, որին կառավարությունը միացավ 9,1 մլն դոլարի համաֆինանսավորմամբ: Դրա արդյունքում այս ծրագրի շրջանակներում հիմնանորոգվող ճանապարհների ցանկում ընդգրկվեց եւս 60 կմ ճանապարհահատված: Նշված շուրջ 160 կմ ընդհանուր երկարությամբ ճանապարհների  մի հատվածը` մոտ 58,9 կմ-ը կվերանորոգվի մինչեւ տարեվերջ, իսկ մնացածը` 2010թ.-ին:
Հանրապետության ընդհանուր օգտագործման պետական նշանակության  ավտոճանապարհային ցանցը 7 704,3 կմ է, որից 1686 կմ-ը միջպետական, 4056,3 կմ-ը` հանրապետական, 1962 կմ-ը` տեղական նշանակության: