ՀՄՀ-ՀԱՅԱՍՏԱՆ – 36 ՄԻԼԻՈՆ ՊՈՄՊԱԿԱՅԱՆՆԵՐԻ ՎԵՐԱՆՈՐՈԳՄԱՆ ՀԱՄԱՐ
Սեպտեմբերի 30-ին «Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնադրամ – Հայաստան» ՊՈԱԿ-ը (ՀՄՀ-Հայաստան) 17 պոմպակայանների վերականգնման պայմանագիր կնքեց Ֆարմեքս Թեքնոլոջիս, Ֆլորիան Լոպեզ և Գաքսե Ինժեներ ֆրանսիական կոնսորցիունի հետ: Պայմանագիրը կնքվեց ՀՄՀ-Հայաստան ՊՈԱԿ-ի ԳԳՏ Արա Հովսեփյանի և Ֆարմեքս-ի նախագահ Նոուրեդին Սմալիի միջև:
Պայմանագրի ստորագրմանը ներկա էին ՀՀ փոխվարչապետ, ՀՀ տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը, ԱՄՆ և ՀՀ կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Վերոհիշյալ աշխատաքները իրականացվելու են
Ոռոգման ենթակառուցվածքների բաղադրիչի ամենախոշոր պայմանագրի շրջանակներում` կարևոր դեր խաղալով գյուղատնտեսության ոլորտի տնտեսական աճի միջոցով Հայաստանում աղքատության կրճատման գործընթացում:
Նշված 17 պոմպակայանների վերանորոգումը Արարատի, Արմավիրի, Արագածոտնի, Գեղարքունիկի, Տավուշի և Սյունիքի մարզերի թվով 100 համայնքների ավելի քան 182,000 շահառուներին կապահովի ոռոգման ջրի հուսալի մատակարարում, կնպաստի գյուղատնտեսական արտադրողականության աճին, ինչպես նաև կբարձրացնի էլեկտրաէներգիայի օգտագործման արդյունավետությունը: Ներկայումս, ավելի քան 31,000 հեկտար ոռոգվող հողատարածքներ ջրով են ապահովվում պոմպակայանների միջոցով, որոնք ոռոգման միակ աղբյուրն են հանդես գալիս տնամերձերը ոռոգելու համար:
ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի Ոռոգման ենթակառուցվածքների բաղադրիչի շրջանակներում կիրականացվեն նաև վեց մայր ջրանցքների վերանորոգման, չորս ինքնահոս համակարգերի կառուցման, մոտ 70 համայնքներում ներտնտեսային ցանցերի բարելավման և Արարատյան դաշտավայրի դրենաժային համակարգի բարելավման աշխատանքները: