ՀՀ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ՀՄՀ-ՀԱՅԱՍՏԱՆ – «ԳՆԻՐ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» ՀԱՄԱԶԳԱՅԻՆ ԱՐՇԱՎ
ՀՀ կառավարության շենքում տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնդրամ-Հայաստանի (ՀՄՀ-Հայաստան) համատեղ մամլո ասուլիսը: Միջոցառման նպատակն էր հանրությանը ներկայացնել Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնադրամ-Հայաստան ծրագրի «Ջրից դեպի շուկա» (ՋդՇ) բաղադրիչի շրջանակներում իրականացվող և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից հովանավորվող «Գնիր հայկականը» համազգային արշավը, որի մեկնարկը կտրվի  նոյեմբերի 1-ին: Արշավի գաղափարը ներկայացվեց ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի, ՀՄՀ-Հայաստանի Գլխավոր գործադիր տնօրեն Արա Հովսեփյանի, ՀՄԿ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ալեքս Ռասինի և ՋդՇ ծրագրի իրականացնող ԷյՍիԴիԱյ/ՎՈԿԱ կազմակերպության ծրագրի ղեկավար Ռիչարդ Հյուրելբրինքի կողմից: Մամլո ասուլիսի ընթացքում ցուցադրված տեսահոլովակների միջոցով ներկայացվեց սոցիալական հեռուստագովազգի մոտեցումը:
Արշավի հիմնական առաքելությունն է ապահովել բնակչությանը հայ ֆերմերների կողմից արտադրված և ձեռնարկությունների կողմից վերամշակված որակյալ սննդամթերքով, ինչպես նաև նպաստել գյուղացիական տնտեսությունների կայացմանը և զարգացմանը, որն էլ հանդւսանում է ՋդՇ ծրագրի հիմնական նպատակը:
Արշավի շրջանակներում նախատեսվում են մամլո ասուլիսներ, տպագիր նյութերի պատրաստում և տարածում, արշավի լուսաբանում զանգվածային լրատվության միջոցներով, բազմաբնույթ գովազդային ակցիաներ սուպերմարկետներում, համտեսումներ, արտաքին գովազդային վահանակների տեղադրում և ռադիոգովազդ:
Ասուլիսի խոսնակները կարևորեցին նաև ՀՄՀ-Հայաստանի մեկ այլ գալիք իրադարձության` ՋդՇ ցուցահանդեսի կազմակերպումը, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 13-14-ին Կոնգրես հյուրանոցում:
ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի շուրջ 18 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողութամբ Ջրից դեպի շուկա բաղադրիչը հանդիսանում է Հազարամյակի մարտահրավեր կորպորացիայի կողմից ֆինանսավորվող գյուղատնտեսության աջակցության ծրագիր: Ծրագրի իրականացման ընթացքում 81,000 ֆերմեր կուսուցանվեն ջրի ներտնտեսային կառավարման և բարձրարժեք գյուղատնտեսության ոլորտներում Հայաստանի գրեթե 350 գյուղական համայնքներում: Կհիմնադրվեն ավելի քան 200 ցուցադրական տնտեսություններ, որոնց նպատակն է ներկայացնել ոռոգման նոր տեխնոլոգիաները և բարձրարժեք գյուղատնտեսության փորձը հանրապետության բոլոր մարզերում: Ծրագրի շրջանակներում աշխատանքներ կիրականացվեն  հետբերքահավաքային տեխնոլոգիաների, վերամշակման և մարքեթինգի ոլորտում, որը կապահովի արդյունավետ համագործակցություն գյուղատնտեսական  բարելավված արտադրության և ագրոբիզնեսի ձեռնարկությունների միջև: Մոտավորապես 8.5 միլիոն ԱՄՆ դոլար կտրամադրվի ՀՄՀ-Հայաստանի կողմից գյունղատնտեսության ոլորտի վարկերի համար: ՋդՇ բաղադրիչի ընդհանուր արժեքը կազմում է ավելի քան 32 միլիոն ԱՄՆ դոլար` հաշվի առնելով, որ վերջինիս ներքո իրականացվում է նաև Ոռոգման կազմակերպությունների կառուցվածքային ամրապնդում ենթաբաղադրիչը:
Հիշեցնենք, որ Հազարամյակի Մարտահրավեր Հիմնադրամ Հայաստանը (ՀՄՀ-Հայաստան) Պետական Ոչ Առևտրային Կազմակերպություն է, որն հիմնվել է Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության կողմից` ժողովրդավարության և արդարության սկզբունքերով իրականացնելու Հազարամյակի Մարտահրավեր Կորպորացիայի և Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության միջև ստորագրվածհամաձայնագիրը: