Երեւանի Կարեն Դեմրիճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում այսօր բացվեց «Պանարմենիան էքսպո-2009» 3-րդ ցուցահանդեսը, որին մասնակցում են արդյունաբերական, արհեստագործական, շինարարական, գյուղատնտեսական եւ բազմաբնույթ ծառայություններ մատուցող շուրջ 160 ընկերություններ` Հայաստանից, Իրանից, Ռուսաստանից: Ցուցահանդեսին ներկա էին նաեւ Հայաստան-Սփյուռք գործարար համաժողովին մասնակցելու համար Երեւանում գտնվող գործարարներ ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Հնդկաստանից, Եվրոպայի մի շարք երկրներից: Այդ առիթով այսօր Հայաստանում են գտնվում շուրջ 15 պետություններից պատվիրակություններ: Նրանք հնարավորություն կունենան ծանոթանալու Հայաստանի տնտեսությանը, ներդրումային դաշտին, եւ կփորձեն համագործակցության պայմանագրեր կնքել հայաստանյան կազմակերպությունների հետ: Այսօրվա ցուցահանդեսում ներկայացված ապրաքատեսականու 90 տոկոսը հայկական է, 10 տոկոսը` օտարերկրյա:
Միջոցառման բացմանը մասնակցեցին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը, Հայաստանի առեւտրաարդյունաբերական պալատի նախագահ Մարտին Սարգսյանը, այլք: Բարձրաստիճան հյուրերը շրջեցին բոլոր տաղավարներով, ծանոթացան ընկերությունների արտադրանքին, գործունեությանը:
Ցուցահանդեսը կազմակերպվում է Հայաստան-Սփյուռք համաժողովի շրջանակներում, որը բացվելու է վաղը Երեւանում: Հատկանշական է, որ մասնակցող 160 կազմակերպություններից 10-ը ստեղծվել է համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում: Ցուցահանդեսի աշխատանքներն օն-լայն ռեժիմով ինտերնետով հեռարձակվում են  աշխարհի տարբեր վայրերում, ինչը նշանակում է, որ արտերկրից ցանկացած պայմանական այցելու կարող է անմիջապես միանալ ցուցահանդեսին` ստանալով համապատասխան տեղեկություններ, ծանոթանալով ցուցանմուշներին:
«Պանարմենիան էքսպո-2009» ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն են ՀՀ առեւտրաարդյունաբերական պալատը, ՀՀ սփյուռքի եւ արտաքին գործերի նախարարությունները: