ՎՏԲ ԲԱՆԿՆ ԻՐ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆԸ ԿԾԱՎԱԼԻ ՆԱԵՎ ԱԴՐԲԵՋԱՆՈՒՄ
Ռուսական ՎՏԲ բանկն իր գործունեությունը կծավալի արդեն նաև Ադրբեջանում: Նոյեմբերի 23-ին Բաքվում տեղի է ունեցել «ՎՏԲ բանկ (Ադրբեջան)» ԲԲԸ-ի գլխավոր գրասենյակի բացման պաշտոնական արարողությունը, որին ներկա են գտնվել ՎՏԲ բանկի նախագահ Անդրեյ Կոստինը, Ռուսաստանի նախագահի վարչակազմի ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինը և պաշտոնական այլ անձիք:
Սերգեյ Նարիշկինն իր ելույթում նշել է, որ Ադրբեջանի բանկային համակարգ ռուսական երկրորդ խոշոր բանկի մուտքն ինչպես երկրի տնտեսական, այնպես էլ քաղաքական կյանքում մեծ իրադարձություն է, որը հնարավորություն կտա ընդլայնել  ռուս-ադրբեջանական առևտրատնտեսական հարաբերությունները և խթանի այս երկու երկրների միջև ներդրումային համագործակցությունը:
ՎՏԲ խումբը մուտք է գործել ադրբեջանական շուկա 2008 թվականի վերջին, իսկ «ՎՏԲ բանկ (Ադրբեջան)» ԲԲԸ-ն իր գործունեության լիցենզիան ստացել է այս տարվա մարտին:
Նշենք, որ ՎՏԲ խումբն իր գործունեությունն է  ծավալում աշխարհի շուրջ 20 երկրներում, այդ թվում և Ուկրաինայում, Բելոռուսում, Հայաստանում,  Վրաստանում և Ղազախստանում:
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարի ՎՏԲ բանկի խորհուրդը որոշում էր ընդունել դադարեցնել Ստեփանակերտում գտնվող բանկի մասնաճուղի գործունեությունը, որի պատճառը ՎՏԲ բանկի կողմից ադրբեջանական ԱՖ բանկի ձեռքբերման բանակցություններն էին և ադրբեջանական կառավարության ճնշումները:  Նման քաղաքականության հետևանքով ԼՂՀ տարածքում դադարեցվել էր նաև Migom դրամական փոխանցումների համակարգի գործուներությունը: