«ՀԱՐԱՎԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ԵՐԿԱԹՈՒՂԻ» ՓԲԸ-Ն ԵՎ «ԳԵՈՊՐՈՄԱՅՆԻՆԳ»-Ը ՍՏՈՐԱԳՐԵԼ ԵՆ ՌԱԶՄԱՎԱՐԱԿԱՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳԻՐ
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ից «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են, որ այսօր` դեկտեմբերի 1-ին, «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ և «ԳեոՊրոՄայնինգ» ընկերությունների խումբը ստորագրել են ռազմավարական համագործակցության և գործընկերության համաձայնագիր: Համաձայնագիրը ներառում է ԳեոՊրոՄայնինգ ընկերությանը տրամադրվող` Սոթքի հանքավայրից Արարատի ոսկու վերամշակման ֆաբրիկա ոսկու հանքաքարի փոխադրման փոխշահավետ պայմաններով տրանսպորտային սպասարկման  ծառայությունների վերաբերյալ կողմերի փոխհարաբերությունների կարգավորումը:
Համաձայնագիրը կառուցված է կողմերի փոխհամագործակցության ընդհանուր սկզբունքների հիման վրա, որոնք են` համաձայնեցված ծավալների փոխադրումների կազմակերպման ժամանակ տրանսպորտային ծառայության որակի բարձրացումը և  տրանսպորտային ծախսերի օպտիմալացումը:
Հիշեցնենք, որ ԳեոՊրոՄայնինգ ընկերությունների խումբը և հայկական երկաթուղու կոնցեսիոներ«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն բանակցություններ են վարում Սոթքի հանքավայրից Արարատի հարստացման ֆաբրիկա հանքավայրի փոխադրման ծավալների մեծացման շուրջ: Նախատեսվում է, որ «Հարավ-կովկասյան երկաթուղին» լրացուցիչ ներդրումների շնորհիվ Սոթք-Վարդենիս-Հրազդան-Արարատ ճյուղի հնարավորությունները կհասցնի մինչև տարեկան 1,5-2 միլիոն տոննա հանքաքարի:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ  «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100% դուստր ընկերությունն է: «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ  կոնցեսիոն կառավարման է հանձնվել «ՀԿԵ» ՓԲԸ համաձայն Կոնցեսիոն պայմանագրի, որը կնքվել է 2008թ. փետրվարի 13-ին: Կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի` 10 տարի հետաձգման իրավունքով: