ՀՀ-ՈՒՄ ԳՐԱՆՑՎԵԼ Է ԳՐԱՎԱԴՐՄԱՆ ԳՈՐԾԱՐՔՆԵՐԻ ՇՈՒՐՋ 40% ԱՃ
ՀՀ կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից «Բիզնես 24»-ին տրամադրած տվյալների համաձայն 2009թ. հոկտեմբերին անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացված 2173 գրավադրման գործարքները կազմել են անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցումների քանակի 14.2%: Գրավադրման գործարքներից ծագող իրավունքների պետական գրանցումների քանակը 2009թ. սեպտեմբերի համեմատ աճել է 39.7%-ով, իսկ 2008թ. հոկտեմբերի համեմատ նվազել` 3.9%-ով:
Գրավադրման գործարքներն առավելապես իրականացվել են բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների (43.8%), առանձնատների (23.3%), հասարակական նշանակության օμյեկտների (11.3%) և հողերի (17.0%) նկատմամբ:
Երևան քաղաքում անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացված 972 գրավադրման գործարքներից ծագող իրավունքների պետական գրանցումների քանակը 2009թ. սեպտեմբերի համեմատ աճել է 33.3%-ով, իսկ 2008թ. հոկտեմբերի համեմատ` 12.5%-ով:2009թ. հոկտեմբերին հանրապետությունում գրավադրվել են 924.74 հա հողեր, որից 7.22 հա` Երևանում: Ընդ որում գրավադրված հողերի 97.3%-ը կամ 899.71 հա գյուղատնտեսական նշանակությանհողեր են, որից Երևանում` 0.21 հա:
Առավել մեծ մակերեսով հողեր են գրավադրվել Արագածոտնի մարզում` 673.49 հա, որից 671.83 հա գյուղատնտեսական նշանակության: