ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԱՆՑԿԱՑՎԵԼ Է ԻՐԱՆ-ՀԱՅԱՍՏԱՆ ԵՐԿԱԹՈՒՂՈՒ ԿԱՌՈՒՑՄԱՆ ԾՐԱԳՐԻ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԽՄԲԻ ԵՌԱԿՈՂՄ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄԸ
Երեւանում այսօր տեղի է ունեցել Իրան-Հայաստան  երկաթուղու կառուցման  ծրագրի աշխատանքային խմբի եռակողմ` Հայաստան, Ռուսաստան, Իրան երկրորդ հանդիպումը:
Ինչպես «Բիզնես 24»-ին հայտնեց ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարի մամուլի քարտուղար Սուսաննա Տոնոյանը, հայկական կողմից աշխատանքային հանդիպմանը մասնակցել է ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարի առաջին տեղակալ Հրանտ Բեգլարյանը,  ռուսականից` ՌԴ տրանսպորտի նախարարության երկաթուղային տրանսպորտի պետական քաղաքականության դեպարտամենտի տնօրեն Սերգեյ Տուգարինովը, «Ռուսական երկաթուղիներ» ընկերության ներկայացուցիչներ, իսկ իրանական կողմից` Իրանի Իսլամական Հանրապետության ճանապարհների եւ տրանսպորտային հաղորդակցության փոխնախարար Մաջիդ Ասադին եւ պաշտոնատար այլ անձիք:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նախորդ նիստից հետո կատարված աշխատանքների մասին: Հ.Բեգլարյանը տեղեկացրել է, որ Ասիական զարգացման բանկը երկաթուղու նախագծի տեխնիկատնտեսական հիմնավորման աշխատանքների համար արդեն  տրամադրել  է 1 մլն ԱՄՆ դոլարի  դրամաշնորհ, եւ ապրիլին կհայտարարվի այդ աշխատանքներն իրականացնող ընկերության ընտրության միջազգային մրցույթ: Մրցույթի արդյունքների ամփոփումից հետո կսկսվեն տեխնիկատնտեսական հիմնավորման աշխատանքները: Նշվել է նաեւ, որ ավստիրական ilF ընկերությունն արդեն կատարել է Իրան-Հայաստան երկաթգծի տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրման նախնական աշխատանքները:
Անդրադառնալով ծրագրի ֆինանսավորմանը, Հ.Բեգլարյանը  հայտնել է, որ ներկայումս բանակցություններ են վարվում Ասիական զարգացման բանկի, Համաշխարհային բանկի հետ:
Իրանի փոխնախարար Մ.Ասադին տեղեկացրել է, որ իրենք արդեն ավարտել են Իրան-Հայաստան երկաթգծի` Իրանի տարածքում մոտ 60 կմ կառուցվելիք հատվածի տեխնիկատնտեսական հիմանվորման աշխատանքները: Ըստ Մ.Ասադիի, Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման դեպքում, իրանական կողմը պատրաստ է իր միջոցներով կառուցել իրանական հատվածը:
Ռուսական կողմի ներկայացուցիչ Ս.Տուգարինովն անդրադարձավ կառուցվելիք երկաթուղու տեխնիկական  չափորոշիչներին, ինչպես նաեւ տարանցիկության հնարավորություններին, այս ծրագրի ինտեգրացմանը` գործող միջազգային տրանսպորտային միջանցքներին, այդ թվում` «Հյուսիս-հարավ»-ին: Ս.Տուգարինովը նշել է նաեւ, որ ռուսական կողմն իր գնահատականը ծրագրին կարող է տալ միայն  տեխնիկատնտեսական հիմնավորման ավարտից հետո:
Աշխատանքային խմբի հաջորդ հանդիպումը կկայանա Իրան-Հայաստան երկաթուղու տեխնիկատնտեսական հիմնավորման աշխատանքների ավարտից հետո, Երեւանում: