ՌՈՒՍԱՍՏԱՆԻ ԱՄԵՆԱՀԱՐՈՒՍՏ ՀԱՅԵՐԸ – 2010
«Բիզնես 24»-ն արդեն գրել է ռուսական «Финанс» ամսագրի կողմից կազմված Ռուսաստանի 2010թ.-ի ամենահարուստ մարդկանց ցուցակի մասին: Կրկին անդրադառնալով սույն ցուցակին, այս անգամ ցանկանում ենք ներկայացնել ցուցակում տեղ գտած հայազգի գործարարներին: Նշենք, որ ցուցակում տեղ են զբաղեցրել 9 հայազգի գործարարներ, որոնց ընդհանուր կարողությունը կազմում է 4.8 միլիարդ դոլար:
Ըստ «Финанс»-ի ցուցակի ՌԴ ամենահարուստ հայերը Դանիլ և Սերգեյ Խաչատուրով եղբայրներն են, որոնք «Росгосстрах» ապահովագրական ընկերության համասեփականատերերն են: Եղբայրները նաև տնօրինում են մի շարք ֆինանսական և անշարժ ակտիվներ: Խաչատուրով եղբայրների ընդհանուր կարողությունը կազմում է 1.58 միլիարդ դոլար, որը նրանք հավասարապես կիսում են: 2009թ.-ի ցուցակի համեմատ Խաչատուրով եղբայրները 310 կետով ավելի բարձր տեղ են զբաղեցրել և այս տարի գտնվում են ցուցակի 91 և 92-րդ տեղերում:
Խաչատուրով եղբայրներին, 1.56 միլիարդ դոլար (հավասարապես բաշխված է եղբայների միջև) ընդհանուր կարողությամբ, հետևում են Նիկոլայ և Սերգեյ Սարկիսով եղբայրները, որոնք զբաղեցնում են ցուցակի 93, 94-րդ տեղերը: Սերգեյ Սարկիսովը հանդիսանում է «Ресо» և «Ресо-гарантии» ընկերությունների խմբի տնօրենների խորհրդի նախագահ, իսկ Նիկոլայ Սարկիսովը «Ресо-гарантии» ընկերության փոխնախագահն է: Նշենք նաև, որ 2009թ.-ին Սերգեյ Սարկիսովը զբաղեցնում էր ցուցակի 59-րդ հոիզոնականը: «Финанс»-ի տվյալներով վերջին մեկ տարում Սարկիսով եղբայրների կարողությունն աճել է 60 միլիոն դոլարով:
Ցուցակի 139-րդ տեղում է հայտնվել «Ташир» ընկերությունների խմբի նախագահ և հիմնական սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը, ում կարողությունը 0.58 միլիարդ դոլար է: Նշենք, որ 2009թ.-ի համեմատ Սամվել Կարապետյանը 178 տեղով ավելի բարձր հորիզոնական է գրավել:
«Тройки Диалог» ներդրումային ընկերության հիմնական սեփականատեր և տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդանյանի կարողությունը կազմում է 0.39 միլիարդ դոլար: Նա զբաղեցրել է ցուցակի 209-րդ հորիզոնականը: Հիշեցնենք, որ 2009թ.-ին Ռուբեն Վարդանյանը 105-րդն էր: «Финанс»-ի տվյալներով վերջին տարում Ռուբեն Վարդանյանի կարողությունն աճել է 90 միլիոն դոլարով:
Ցուցակի 215-րդ հորիզոնականը զբաղեցնում է «Бородино» բազմապրոֆիլ հոլդինգի համասեփականատեր Տիգրան Ներսիսյանը` ում կարողությունը կազմում է 0.38 միլիարդ դոլար: 2009թ.-ի համեմատ Տիգրան Ներսիսյանը 127 հորիզոնականով ավելի բարձր տեղ է զբաղեցրել ցուցակում:
«Зенит» բանկի համասեփականատեր և «Центр Капитал» լիզինգային ընկերության նախագահ Իգոր Ավանեսյանի կարողությունը 0.2 միլիարդ դոլար է, նա տեղ է զբաղեցրել ցուցակի 332-րդ հորիզոնականում: «Финанс»-ի տվյալներով վերջին տարում Իգոր Ավանեսյանի կարողությունն աճել է 110 միլիոն դոլարով:
Ցուցակում տեղ զբաղեցրած ամենահարուստ հայերից վերջինը Արտյոմ Խաչատրյանն է, ով հանդիսանում է Sun Investments Partners ընկերության համասեփականատերերից մեկը, նրա կարողությունը կազմում է 0.11 միլիարդ դոլար: Արտյոմ Խաչատրյանը զբաղեցնում է ցուցակի 479-րդ հորիզոնականը: