ՀԿԵ. Երթևեկության կանոնների խախտումը երկաթուղու Ծովագյուղ-Երևան հատվածում ՃՏՊ-ի պատճառ է հանդիսացել
Օգոստոսի 26-ին երկաթուղու Ծովագյուղ-Երևան հատվածի 87-րդ կմ-ում գտնվող գծանցում վարորդի կողմից երթևեկության կանոնների կոպիտ խախտման պատճառով Mercedes մակնիշի ավտոմեքենան բախվել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերության տեխնոլոգիական մոտրիսին: Խախտելով բոլոր կանոնները՝ վարորդը՝ հեռախոսով զրուցելիս, ավտոմեքենան կանգնեցրել էր երկաթուղային գծանցում:
Բախման հետևանքով վնասվել է ավոմոտրիսը, որում գտնվում էին երկաթուղային ենթակառուցվածքի և օբյեկնտերի պլանային ուսումնասիրությունն իրականացնող ՀԿԵ աշխատողները. վնասվել է շարժակազմի պաշտպանիչ վահանն ու օդամուղ խողովակը:
Տարվա սկզբից սա ավտոմեքենաների վարորդների մեղքով երկաթուղում տեղի ունեցած արդեն 8-րդ ՃՏՊ-ն է. հաշվետու շրջանում երկաթուղային գծանցներում գրանցվել է ավտոմեքենաների շարժակազմին բախման 6 և կամրջից երկաթուղային գծերի վրա ավտոմեքենաների  անկման 2 դեպքեր:
Չնայած այն հանգամանքին, որ վարորդների համար տեսանելիությունը բարելավելու համար Հարավկովկասյան երկաթուղին տվյալ գծանցում տեղադրել է հատուկ հայելիներ, անվտանգության վիճակը չի բարելավվում: Սա տարեսկզբից արդեն երրորդ ՃՏՊ-ն է այդ գծանցում:
Հարավկովկասյան երկաթուղին կրկին անգամ վարորդներին հորդորում է հատկապես զգույշ և զգոն լինել գծանցներ հատելիս, ընթացքը շարունակել միայն համոզվելով, որ գծանցն ազատ է և գնացքը չի մոտենում: Կոչ ենք անում պահպանել երթևեկության կանոնները և չփորձել երկաթուղային գծերը հատել ընթացող գնացքի առաջ:
Իր կողմից ընկերությունը ձեռնարկում է գնացքների անվտանգ երթևեկությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ այդ թվում համագործակցելով պետական մարմինների և իրավապահների հետ: Մոտակա բնակավայրերի վարորդներին և բնակիչներին պարբերաբար հիշեցնելով երկաթուղում անվտանգության կանոնների պահպանության անհրաժեշտության մասին:
«ՀԿԵ» ՓԲԸն  հանդիսանում  է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸի դուստր ընկերություն և իրականացնում է Հայաստանի երկաթուղային համակարգի կոնցեսիոն կառավարումը: Համաձայն 2008 թ. փետրվարի 13-ին Երևանում կնքված պայմանագրի՝ կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի՝ կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ ևս 10 տարի երկարացման իրավունքով: