ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ 300 ԽՈՇՈՐ ՀԱՐԿԱՏՈՒՆԵՐԻ ՑՈՒՑԱԿՈՒՄ ԸՆԴԳՐԿՎԵԼ Է 17 ԲԱՆԿ
Հրապարակվել է 2010 ֆինանսական տարվա հունվար-հունիս ամիսների արդյունքներով Հայաստանի 300 խոշոր հարկ վճարողների և նրանց կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի վերաբերյալ տեղեկատվություն, ըստ որի «Ակբա-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկ»-ը, հաշվետու այս վեց ամիսների ընթացքում պետական բյուջե վճարելով 1 677,4 մլն դրամ,  ՀՀ-ում գործող բանկերի շարքում ճանաչվել է ամենախոշոր հարկատու բանկը և զբաղեցնում է հանրապետության խոշոր հարկատուների ցուցակի 18-րդ հորիզոնականը:
ՀՀ առևտրային բանկերից խոշոր հարկատուների ցուցակի համեմատաբար բարձր հորիզոնականներում են հայտնվել նաև «Հայբիզնեսբանկ»-ը, «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն և «Էյչ-էս-բի-սի բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն, որոնք զբաղեցնում են Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների ցուցակի համապատասխանաբար 38-րդ, 48-րդ և 50-րդ հորիզոնականները: «Հայբիզնեսբանկ»-ը հաշվետու ամիսների ընթացքում պետական բյուջե է վճարել 837,2 մլն դրամ, «Ամերիաբանկ»ը` 730,7 մլն դրամ, իսկ «Էյչ-էս-բի-սի բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն` 664,5 մլն դրամ:
ՀՀ պետական բյուջե վճարված հարկերի ընդհանուր ծավալով Հայաստանի առաջին 100 խոշոր հարկատուների ցուցակում հայտնվել են նաև  «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ն (547,3 մլն դրամ), «Արդշինինվեստբանկ» ՓԲԸ-ն (543,1 մլն դրամ), «Յունիբանկ» ՓԲԸ-ն (518,2 մլն դրամ): Այս բանկերը զբաղեցնում են համապատասխանաբար 64-րդ, 65-րդ և 70-րդ հորիզոնականները:
Նշենք նաև, որ ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակի արդյունքներով արդյունքներով ՀՀ խոշոր հարկ վճարողների ցուցակում «Կոնվերս բանկ»-ը 127-րդն է (280,4 մլն դրամ), «Ինեկոբանկ»-ը` 158-րդը (234,9 մլն դրամ), «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն 160-րդն է (230,6 մլն դրամ): «Հայէկոնոմբանկ»-ը, բյուջե վճարելով 213,5 մլն դրամ, հայտնվել է Հայաստանի խոշոր հարկատուների ցուցակի 171-րդ տեղում: «Անելիք բանկ»-ը ՀՀ խոշոր հարկ վճարողների ցուցակում 172-րդն է (213,4 մլն դրամ), «Արմսվիսբանկ»-ը` 175-րդը (198,8 մլն դրամ):
2010 թվականի առաջին վեց ամիսների արդյունքներով «Կասկադ բանկ»-ը ճանաչվել է 232-րդ խոշոր հարկատուն (151,9 մլն դրամ), «Զարգացման հայկական բանկ»-ը զբաղեցնում է խոշոր հարկատուների ցուցակի  244-րդ հորիզոնականը (145,8 մլն դրամ), «Պրոկրեդիտ բանկ»-ը` 250-րդն է (143,1 մլն դրամ), իսկ «Արարատբանկ»-ը` 285-րդը (129,9 մլն դրամ):
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի 300 խոշոր հարկ վճարողների ցուցակում հայտնվել է 17 բանկ: