ԵՄ-Ն ՈՒԺԵՂԱՑՆՈՒՄ Է ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅՈՒՆԸ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՇՈՒԿԱՅՈՒՄ
Եվրամիության անդամ երկրների կառավարությունների ներկայացուցիչները Բրյուսելում ընթացող բանակցությունների շրջանակներում համաձայնության են եկել ֆինանսական վերահսկողության ոլորտում նոր բարեփոխումներ իրականացնելու հարցում, և ընդունել են որոշում, ըստ որի` 2011 թվականին բանկային և ապահովագրական ոլորտներում կստեղծվեն նոր վերահսկողական մարմիններ: Մասնավորապես, կձևավորվի Համակարգային Ռիսկերի Եվրոպական խորհուրդ (ESRC), որի հիմնական գործունեությունն ուղղված կլինի տարածաշրջանի ֆինանսական կայունության ոլորտում առկա խնդիրների բացահայտմանը և վերջիններիս ռիսկայության գնահատմանը:
Կստեղծվեն նաև ևս 3 վերահսկողական մարմիններ` համապատասխանաբար բանկային, ապահովագրական ոլորտներում և արժեթղթերի շուկաjում վերահսկողություն իրականացնելու նպատակով: Այս բոլոր կառույցների հիմնական նպատակն է լինելու` կանխել 2008 թվականին ամբողջ աշխարհը ցնցած համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի կրկնվելու հավանականությունը: