ՄՏՍ-Ն ԱՄՓՈՓԵԼ Է ԵՌԱՄՍՅԱԿԱՅԻՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ
«Բջջային Հեռահամակարգեր» ԲԲԸ-ն (ՄՏՍ) ամփոփել է 2010 թվականի երրորդ եռամսյակի իր գործունեության արդյունքները: Ընկերության հրապարակած ֆինանսական հաշվետվության համաձայն, հաշվետու եռամսյակում նախորդ տարվա համապատասխան եռամսյակի համեմատությամբ ընկերության համախառն զուտ շահույթը կրճատվել է 5,7%-ով և կազմել 475,5 մլ դոլար: Այս նույն ժամանակահատվածում ռուսական խոշորագույն բջջային կապի օպերատորն ապահովել է հասույթի 10,8% աճ: Երրորդ եռամսյակի արդյունքներով ընկերության հասույթը կազմել 2,91 մլրդ դոլար:
Ինչպես պարզաբանվում է ընկերության տարածած պաշտոնական հաղորդագրության մեջ, հաշվետու եռամսյակում ընկերության հիմնական ֆինանսական ցուցանիշների անկումն առավելապես պայմանավորված է փոխարժեքների տատանումներով: Նշենք նաև, որ այս տարվա առաջին ինն ամիսների արդյունքներով ՄՏՍ ընկերության զուտ շահույթն աճել է 18%-ով և կազմել 1,21 մլրդ դոլար, իսկ հասույթն աճել է 16%-ով և կազմել 8,3 մլրդ դոլար:
«Բջջային Հեռահամակարգեր» ԲԲԸ-ն (ՄՏՍ) Ռուսաստանի եւ ԱՊՀ երկրների բջջային կապի խոշորագույն օպերատորն է: Դուստր ձեռնարկությունների հետ միասին կազմակերպությունը սպասարկում է ավելի, քան 99.21 միլիոն բաժանորդի: Ռուսաստանի 82 տարածաշրջանների բնակչությունը, ինչպես նաեւ Հայաստանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի, Ուզբեկստանի եւ Թուրքմենստանի բնակչությունը, որտեղ ՄՏՍ-ը եւ իր դուստր ձեռնարկություններն ունեն լիցենզիա GSM ստանդարտներին համապատասխան ծառայություններ մատուցելու համար, կազմում է ավելի քան 230 միլիոն մարդ: 2000թ-ից «ՄՏՍ»-ի բաժնետոմսերը գնանշված են Նյու Յորքի բորսայում MBT ծածկագրի տակ: