ՀԲ-Ն ՀԱՅԱՍՏԱՆԻՆ ԿՏՐԱՄԱԴՐԻ 25 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐԻ ՎԱՐԿ
Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) գործադիր տնօրենների խորհուրդն այսօր` հունվարի 11-ին, հաստատել է Հայաստանին ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու փաթեթ` ուղղված սոցիալապես անապահով խավերի աջակցությանն ու մարդկային կապիտալի զարգացման խթանմանն, ինչպես նաև երկրի մրցունակության ուժեղացմանն ու մասնավոր հատվածի զարգացմանը: Հայաստանին տրամադրվող 25 միլիոն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով այս վարկը (Զարգացման քաղաքականության գործառնությունը (ԶՔԳ)) երկրորդն է նախատեսված երեք գործառնություններից, որոնք կոչված են  օժանդակելու Հայաստանի կառավարությանն` իրականացնել սահմանված ռազմավարական նպատակները:
Ինչպես հայտնում են Համաշխարհային բանկի Երևանի գրասենյակից` Զարգացման քաղաքականության գործառնությունն աջակցում է սոցիալապես անապահովներին, և վարկային միջոցներն ուղղվելու են պետական բյուջեի, ինչպես նաև սոցիալական ապահովության ցանցի հզորացման ծրագրերի իրականացմանը և նպաստելու են աղքատ համայնքներում նախադպրոցական ծրագրերի մատչելիության բարձրացմանն և ոչ վարակիչ հիվանդությունների բուժման ընթացքում առողջապահական ծառայությունների մատուցման արդյունավետության բարելավմանը:
Հայաստանի մրցունակությունը բարձրացնելու և աճի ներուժը մեծացնելու նպատակով` ՀԲ այս նոր վարկային ծրագիրն օժանդակելու է երկրում  մրցակցային դաշտի ամրապնդմանն և ընդերքի մասին նոր օրենսգրքի կիրառկմանը` հարկաբյուջետային, բնապահպանական, սոցիալական և արտոնագրման ոլորտներում միջազգային լավագույն փորձին համապատասխան: Այն նաև նպաստելու է առանցքային բարեփոխումների ծրագրին` ուղղված գործարար մթնոլորտի բարելավմանն ու հարկային վարչարարության բարեփոխմանը:
«Զարգացման քաղաքականության գործառնությունն օժանդակում է Հայաստանի կառավարության բարեփոխումների ընդհանուր ծրագրի առանցքային տարրերին, որոնք կարևոր նշանակություն ունեն տնտեսության վերականգնման կայունացման և աղքատ ու խոցելի խավերի պաշտպանության համար: Տնտեսության վերականգնման գործընթացը պահպանելու և աշխատատեղեր ստեղծելու նպատակով անհրաժեշտ են կայուն բարեփոխումներ հարկային, մաքսային և տնտեսական մրցակցության ոլորտներում, որոնք պետք է ուղեկցվեն հանքարդյունաբերության ոլորտում ժամանակակից համակարգերի ներդրմամբ` հիմնված սոցիալական և բնապահպանական պատասխանատվության վրա»,- նշել է Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի երկրների տարածաշրջանային տնօրեն Ասադ Ալամը:
«Առաջարկվող ծրագիրը նպաստում է բարեփոխումների կատարմանն` ըստ առաջնահերթությունների կազմված փաթեթի: Վերջինս  անհրաժեշտ է Հայաստանի տնտեսությունը դիվերսիֆիկացնելու, այն առավել մրցունակ դարձնելու, շահերի բախումը կարգավորող կանոնակարգի ներդրման միջոցով հանրային հատվածի արդիականացումը շարունակելու և միջնաժամկետ հատվածում երկրի զարգացումն ապահովելու համար», – ասել է ՀԲ այս ծրագրի մշակմամբ զբաղվող խմբի ղեկավար Պեդրո Լ. Ռոդրիգեսը` հավելելով. «Սա հատկապես կարևոր է, քանի որ աճի բարձր տեմպերի վերականգնումով է պայմանավորված Հայաստանի բնակչության կյանքի պայմանների արագ բարելավումը»:
«Համաշխարհային բանկը վճռական է տրամադրված երկարաժամկետ հատվածում այս բոլոր կարևոր օրակարգային ծրագրերի իրականացման ընթացքում Հայաստանի իշխանությունների ջանքերին աջակցելու հարցում, և այս առումով ակնկալվում է, որ մշակման փուլում գտնվող երրորդ ԶՔԳ-ն կպահպանի հետճգնաժամային մրցունակության և աճի խթանման ուղղվածությունը, ինչպես նաև առողջապահական, կրթական ու սոցիալական ապահովության ցանցի ամրապնդումը»,- նշել է Հայաստանում Համաշխարհային բանկի գրասենյակի տնօրեն Ժան-Միշել Հապին:
Երկրորդ ԶՔԳ-ը (Զարգացման քաղաքականության գործառնություն) ներառում է Միջազգային զարգացման միության (IDA) 21 միլիոն ԱՄՆ դոլար վարկ և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի (IBRD) 4 միլիոն ԱՄՆ դոլար վարկ: Միջազգային զարգացման միության վարկն ունի 20 տարվա մարման ժամկետ` 10 տարի արտոնյալ ժամկետով, իսկ Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի փոխառությունը` 25 տարվա մարման ժամկետ` 10 տարի արտոնյալ ժամկետով: