2010Թ.-ԻՆ ՀՀ ՊԵՏԱԿԱՆ ԲՅՈՒՋԵԻ ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ՀԱՇՎԻՆ ԿԱՏԱՐՎԵԼ ԵՆ 856 ՄԼՐԴ ԴՐԱՄԻ ԾԱԽՍԵՐ
2010 թվականին ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին կատարվել են 856.8 մլրդ դրամի ծախսեր` կազմելով տարեկան ծրագրի 97.4%-ը: Մասնավորապես` 750.6 մլրդ դրամ են կազմել ընթացիկ ծախսերը, 106.2 մլրդ դրամ` ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ գործառնությունները:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից` հաշվետու տարում 18.8 մլրդ դրամի ծախսեր են կատարվել պետական հիմնարկների արտաբյուջետային միջոցների հաշվին` կազմելով ծրագրվածի, որոնք ներառվել են պետական բյուջեի ծախսերում` համաձայն «Հայաստանի Հանրապետության 2010 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 11-րդ կետի: 2009 թվականի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն ավելացել են 3.9%-ով կամ 32.1 մլրդ դրամով: Աճը հիմնականում պայմանավորված է դրամաշնորհների, պետական պարտքի սպասարկման և ընթացիկ նորոգման ու պահպանման ծախսերի ավելացմամբ, ինչպես նաև ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից մուտքերի նվազմամբ:
Ընթացիկ ծախսերը հաշվետու տարում կազմել են 750.6 մլրդ դրամ` 97.7%-ով կատարելով տարեկան ծրագիրը: Նախորդ տարվա համեմատ ընթացիկ ծախսերն աճել են 5.8%-ով կամ 41.1 մլրդ դրամով: Ընթացիկ ծախսերից 73.1 մլրդ դրամ տրամադրվել է պետական հիմնարկների աշխատողների աշխատավարձերի վճարմանը, 5.3 մլրդ դրամ` պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարներին, որոնք կազմել են տարեկան ծրագրի համապատասխանաբար 98.1%-ը և 95.5%-ը: Նախորդ տարվա համեմատ նշված ծախսերն աճել են համապատասխանաբար 3.3%-ով և 0.4%-ով:
Ծառայությունների և ապրանքների ձեռքբերման նպատակով պետական բյուջեից օգտագործվել է 160 մլրդ դրամ, որի տարեկան ծրագիրը կատարվել է 98.2%-ով, իսկ փաստացի ցուցանիշը` 4.8%-ով գերազանցել նախորդ տարվա ցուցանիշը:
Հաշվետու տարում 30.2 մլրդ դրամ հատկացվել է պետական պարտքի սպասարկմանը` կազմելով տարեկան ծրագրի 88.8%-ը: Մասնավորապես` նշված գումարից 15.8 մլրդ դրամը տրամադրվել է ներքին, 14.4 մլրդ դրամը` արտաքին պարտքի սպասարկմանը: Հարկ է նշել, որ և ներքին, և արտաքին պարտքի սպասարկման ծախսերում արձանագրվել են տնտեսումներ: 2009 թվականի համեմատ պետական պարտքի սպասարկման ծախսերն աճել են 86.5% ով կամ 14 մլրդ դրամով, ընդ որում, աճ է արձանագրվել ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին պետական պարտքի սպասարկման ծախսերի գծով:
Անցած տարում ՀՀ պետական բյուջեից տրամադրվել են շուրջ 17.9 մլրդ դրամի սուբսիդիաներ` կազմելով տարեկան ծրագրի 98.6%-ը և 6.2%-ով զիջելով նախորդ տարվա նույն ցուցանիշը:
Շուրջ 94.5 մլրդ դրամ են կազմել պետական բյուջեից տրամադրված դրամաշնորհները, որից 92.9 մլրդ դրամը տրամադրվել է պետական հատվածի այլ մակարդակներին, 1.5 մլրդ դրամը` միջազգային կազմակերպություններին, 116.8 մլն դրամը` օտարերկրյա կառավարություններին: Մասնավորապես` համայնքների բյուջեներին տրամադրվել են 32.4 մլրդ դրամի դոտացիաներ` 100%-ով կատարելով տարեկան ծրագիրը և 17.9%-ով գերազանցելով նախորդ տարվա ցուցանիշը: Դրամաշնորհների տարեկան ծրագիրն ընդհանուր առմամբ կատարվել է 97.1%-ով, իսկ նախորդ տարվա համեմատ նշված ծախսերն ավելացել են 18.6%-ով:
Հաշվետու տարվա ընթացքում պետական բյուջեի ընթացիկ ծախսերի 32.5%-ն ուղղվել է սոցիալական նպաստներին և կենսաթոշակներին, որոնք կազմել են 244 մլրդ դրամ, 99.6%-ով ապահովել տարեկան ծրագրի կատարումը և 1.6%-ով գերազանցելով նախորդ տարվա ցուցանիշը: Մասնավորապես` 178.9 մլրդ դրամ են կազմել կենսաթոշակները, 65.2 մլրդ դրամ` նպաստները: 2009 թվականի համեմատ կենսաթոշակների գծով բյուջեի ծախսերն ավելացել են 1.7%-ով, իսկ նպաստների ծախսերը` 1.4%-ով:
2010 թվականի ընթացքում պետական բյուջեի միջոցներից 125.6 մլրդ դրամ տրամադրվել է այլ ծախսերին` 96%-ով ապահովելով տարեկան ծրագրի կատարումը: Նշված ծախսերը նախորդ տարվա համեմատ գրեթե չեն փոփոխվել:
Պետական բյուջեի ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ գործառնությունները կազմել են 106.2 մլրդ դրամ կամ տարեկան ծրագրի 95.3%-ը: Մասնավորապես` 106.8 մլրդ դրամ են կազմել ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսերը, որոնք 15.1%-ով կամ 19.1 մլրդ դրամով զիջել են 2009 թվականի ցուցանիշը: Հաշվետու տարում 564.5 մլն դրամ է մուտքագրվել ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից` նախորդ տարվա 10.7 մլրդ դրամի դիմաց: