ՓՈԽԸՄԲՌՆՄԱՆ ՀՈՒՇԱԳԻՐ` ՓՄՁ ԶԱԿ-Ի ԵՎ ԳԵՐՄԱՆԻԱՅԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋԵՎ
Փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ-ի և Գերմանիայի միջազգային համագործակցության կազմակերպության  (GIZ)  “Մունիցիպալ և տնտեսական զարգացումը Հայաստանում” ծրագրի միջև:
Կողմերը, գիտակցելով Հայաստանում ՓՄՁ ոլորտի ամրապնդման կարևորությունը` որպես առաջանցիկ զարգացման և սոցիալ-տնտեսական կայունության նախապայման, համաձայնության եկան միավորելու և ուղորդելու համատեղ ջանքերը` հատուկ շեշտադրում կատարելով սկսնակ գործարարներին աջակցության և տարածաշրջանային տնտեսական զարգացման խնդիրներին Հայաստանի ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոնի ենթակառուցվածքերի զարգացման ու CEFE  (Competency Based Economies through Formation of Enterprise) և PACA (Participatory Appraisal of Competitive Advantages) գործիքների օգտագործմամբ հմտությունների փոխանցման միջոցով:
Համագործակցության սկիզբը նշանավորվեց դասընթացավարների վերապատրաստման երկամսյա ծրագրի մեկնարկով, որին մասնակցում են ներկայացուցիչներ Հայաստանի ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոնի մարզային մասնաճյուղերի գրասենյակներից:
Ստորագրված հուշագիրը նպատակ ունի խթանելու համագործակցությունը Հայաստանի ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոնի և Գերմանիայի միջազգային համագործակցության կազմակերպության  (GIZ) միջև` կենտրոնի ենթակառուցվածքային զարգացման, տեղեկատվության ու նորարարությունների փոխանակման, փորձագիտական գնահատականների և վերլուծությունների իրականացման միջոցով` նպաստելով ՓՄՁ աջակցության ծրագրերի արդյունավետ իրականացմանը և հատուկ շեշտադրում կատարելով սկսնակ գործարարների լավագույն փորձի կիրառմանը: