ԱՐԹՈՒՐ ՍՏԵՓԱՆՅԱՆ – ԴՈԼԱՐԻԶԱՑՎԱԾ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆԸ ՍԱՀՄԱՆԱՓԱԿՈՒՄ Է ԿԲ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏՈՒԹՈՒՆԸ
2010 թվականին ՀՀ-ում  դոլարայնացման մակարդակը նվազել է 4.2%-ով: Այս մասին այսօր` փետրվարի 7-ին, լրագրողների հետ կայացած հանդիպման շրջանակներում նշել է ՀՀ ԿԲ Դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանը: Վերջինիս խոսքերով` իրականացված ապադոլարացմանն ուղղված քայլերի արդյունքում դրամով և արտարժույթով խնայողությունների տոկոսադրույքների տարբերությունը հատել էր 4%-ի սահմանագիծը, սակայն ներկայումս, տնտեսական աճին ուղղված քաղաքանության արդյունքում, գրանցվել է այս ցուցանիշի որոշակի անկում` 1%-ի սահմաններում: «Ակնկալում ենք, որ ապադոլարացմանն ուղղված միջոցառումների արդյունքում կունենանք դոլարայնացման մակարդակի 7% անկում, միևնույն ժամանակ, սպասվում է, որ ՀՀ դրամով և արտարժույթով ավանդների տոկոսադրույքների տարբերությունը կպահպանվի 4-5%-ի սահմաններում», – նշեց Արթուր Ստեփանյանը:
Ապադոլարացման ուղղված քայլերն, ըստ Արթուր Ստեփանյանի, թույլ կտան իրականացնել առավել արդյունավետ դրամավարկային քաղաքականություն: «Դոլարարիզացված տնտեսությունում դրամավարկային քաղաքականության փոխանցման մեխանիզմերն աշխատում են բավականին թույլ, և այս պայմաններում ՀՀ ԿԲ-ն ստիպված է լինում առավել խստացնել պայմանները», – պարզաբանեց ՀՀ ԿԲ ներկայացուցիչը:
ՀՀ ԿԲ 2011 թվականի առաջին եռամսյակի դրամավարկային քաղաքականության ծրագրով նախատեսվում է, որ տնտեսության դոլարայնացման ակնկալվող նվազումը կարտահայտվի արտարժութայինի նկատմամբ դրամային ավանդների առաջանցիկ աճով՝ համապատասխանաբար 35.2% և 7.6%:
ՀՀ ԿԲ տվյալներով, 2010 թվականին գրանցվել է դրամային և արտարժութային ավանդների ծավալների աճ՝ համապատասխանաբար 29.0% և 7.0%-ով (բացառելով փոխարժեքի փոփոխության ազդեցությունը` 11.4%-ով): Միևնույն ժամանակ, արձանագրվել է վարկավորման ծավալների 26.7% աճ, ընդ որում՝ դրամային վարկերն ավելացել են շուրջ 14.0%-ով, իսկ արտարժութային վարկերը` 37.7%-ով (բացառելով փոխարժեքի փոփոխության ազդեցությունը` 43.2%-ով):
Նշենք, որ ՀՀ կենտորնական բանկն, իր որդեգրած քաղաքականության համաձայն, ապադոլարացմանն ուղղված միջոցառումների շրջանակներում աստիճանական անցում է կատարում ՀՀ դրամով պահուստավորմանը` համապատասխան փոփոխությունների ենթարկելով  պարտադիր պահուստավորման նորմատիվը: Փետրվարի 1-ի իր նիստում ՀՀ ԿԲ-ն սահմանել էր, որ բանկերի կողմից արտարժույթով ներգրավված միջոցների դիմաց Կենտրոնական բանկում տեղաբաշխվող պարտադիր պահուստների նվազագույն չափից, որը կազմում է ներգրավված միջոցների 12 տոկոսը, 9%-ը պետք է իրականացվի Հայաստանի Հանրապետության դրամով (նախկինում 6%-ի փոխարեն), իսկ 3%-ը` համապատասխան արտարժույթով (Եվրո-ի համար Եվրոյով, մնացած արտարժույթների համար` ԱՄՆ դոլարով, նախկինում 6%-ի փոխարեն):