Գեղարքունիքի մարզի Արծվանիստի համայնքում կիրականացվի 15 մլրդ դրամի ներդրումային ծրագիր
Կառավարությունը փոփոխություններով և լրացումներով նախատեսում է Գեղարքունիքի մարզի Արծվանիստի համայնքային սեփականություն հանդիսացող գյուղատնտեսական նշանակության 69,28 հա հողամասը թույլատրել մասնավորեցման: Մասնավորեցման անհրաժեշտությունը կայանում է նրանում, որ «ԱԿ ՖԵՐՄԱ» ՍՊԸ-ն ցանկություն է հայտնել համայնքում իրականացնել շուրջ 15 մլրդ դրամի ներդրումային ծրագիր՝ խոշոր անասնապահական, կաթնաապրանքային համալիր կառուցելու համար։ Կստեղծվի 300-400 նոր աշխատատեղ։
Գործադիրն ընդունել է «Նվիրաբերությամբ գույք հանձնելու մասին» որոշում՝ ՀՀ-ում Լիտվայի Հանրապետության դեսպանության հայտագրի՝ կիրարկման փուլում գտնվող «Հայկական դպրոցական համայնքներում արևային կայանների կառուցման և տեղական գործընկերներին արևային էներգիայի ոլորտում լիտվական փորձի փոխանցման միջոցով բնապահպանական աղտոտման և կլիմայի փոփոխության խնդիրները լուծելու» ծրագրի կատարման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված: Ծրագիրն իրականացնող լիտվական «ՋեյԷսՍի Սոլիթ Թեքնիքս» ընկերությունը նախաձեռնել է արևային վահանակների ու այլ սարքավորումների փոխադրումը Հայաստան: Ծրագիրը ֆինանսավորում է Լիտվայի շրջակա միջավայրի նախարարության Բնապահպանական նախագծերի կառավարման գործակալությունը և հանդիսանում է Լիտվայի զարգացման համագործակցության ծրագրի մաս: Ըստ այդմ՝ նախատեսվում է ծրագրի շրջանակում Հայաստան փոխադրված՝ ՀՀ 7 բնակավայրերում գործող ոչ առևտրային 7 շահառու կազմակերպություններին և 1 խոշորացված համայնքին արևային վահանակների ու այլ սարքավորումների հանձնում` ոչ առևտրային նպատակներով օգտագործելու համար: Այն կնպաստի վերականգնվող էներգիայի ենթակառուցվածքների տարածմանը, ինպես նաև բնապահպանական աղտոտման և կլիմայի փոփոխության խնդիրների լուծմանը՝ էներգետիկ կարիքներն ապահովելու նպատակով: