Երկու ներդրումային ծրագրի շրջանակում կստեղծվի 95 աշխատատեղ
Գործադիրը բավարարել է «Արարատ» սննդի կոմբինատ ՍՊԸ-ի հայտը գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակում մաքսատուրքից ազատելու արտոնությունից օգտվելու վերաբերյալ: 2001 թ.-ին Երևանում հիմնադրված ընկերությունը ներմուծվող հումքն օգտագործելու է մրգահյութերի և պահածոների արտադրության համար: Ընկերությունն արդեն իսկ իրականացրել է 22 մլրդ դրամի ներդրում, ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել 488 մլն դրամի ներդրում՝ հումքի ձեռքբերման համար։ Ներդրումային ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է ստեղծել 65 նոր աշխատատեղ` մինչև 96,000 դրամ միջին աշխատավարձով։ Ծրագրով նախատեսված արտադրանքի 80 և ավելի տոկոսը նախատեսվում է արտահանել: Արտոնություն ստանալու համար ներկայացված ապրանքների արժեքը կազմում է 14.3 մլրդ դրամ: Մաքսատուրքից ազատման արտոնությունը գնահատվում է 1.4 մլրդ դրամ:
Կառավարության մեկ այլ որոշմամբ «Հայք-21» ՍՊԸ-ն կներառվի «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտու շահագործողների ռեեստրում: Ընկերությունը նախատեսում է «Ալյանս» ազատ տնտեսական գոտում գործունեություն ծավալել բարձր և նորարարական տեխնոլոգիաների, մասնավորապես՝ շարժիչային յուղերի և քսանյութերի արտադրության ոլորտում։ Ծրագրի շրջանակում՝ 2022-2026 թթ. իրականացվելիք ներդրումները կկազմեն շուրջ 980,000 հազ. դրամ: Ծրագրի ընթացքում կստեղծվի 30 նոր աշխատատեղ` շուրջ 250 հազ. դրամից մինչև 350 հազ. դրամ միջին ամսական աշխատավարձով: Ընկերությունն ունենալու է մոտ 2,000 քմ արտադրական տարածք ազատ տնտեսական գոտում: