2010Թ.-ԻՆ ԷՅՉ-ԷՍ-ԲԻ-ՍԻ ԲԱՆԿ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՏԱՐԵԿԱՆ ՇԱՀՈՒՅԹՆ ԱՎԵԼԻ ՔԱՆ ԿՐԿՆԱՊԱՏԿՎԵԼ Է
«Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն ամփոփել է 2010 թվականի իր գործունեության արդյունքները: Ինչպես «Բիզնես 24»-ի տեղեկացնում են բանկի մամուլի կենտրոնից`  հաշվետու ֆինանսական տարվա արդյունքներով «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» բանկի տարեկան շահույթը մինչև հարկումը ավելի քան կրկնապատկվել է` կազմելով 5.9 միլիարդ ՀՀ դրամ, ինչը 132%-ով բարձր է 2009 թվականի համադրելի ցուցանիշից: Ընդհանուր առմամբ, «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն 2010 թվականին գրանցել է այսպիսի արդյունքներ`
– Ակտիվները աճել են 7%-ով` կազմելով 145 միլիարդ ՀՀ դրամ:
– Հաճախորդներին տրված համախառն վարկերն աճել են 31%-ով` կազմելեվ 86 միլիարդ  ՀՀ դրամ, որից իրավաբանական անձ հաճախորդներին տրամադրված վարկերը կազմել են 65 միլիարդ  ՀՀ դրամ: Վերջինս 67%-ով բարձր է 2009 թվականի համադրելի ցուցանիշից:
– Հաճախորդների ավանդները 2010 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ նախորդ տարվա համեմատ նվազել են 4%-ով` կազմելով 107 միլիարդ ՀՀ դրամ:
Նվաճումներ, մրցանակներ և կոչումներ
– ՓՄՁ զարգացման ազգային կենտրոնի հետ համատեղ Առևտրի Ֆինանսավորման Ակադեմիայի հիմնադրումը: Այս նախաձեռնությամբ միջազգային առևտրում բիզնեսը զարգացնելու նպատակ ունեցող ընկերություններին ներկայացվել են սեմինար-դասախոսություններ և առևտրի օժանդակման այլ ծառայություններ:
– Առևտրի ֆինանսավորման ծառայությունների լավագույն հաճախորդների մրցանակաբաշխության մեկնարկումը` միջազգային առևտրի բնագավառում հաջողությունների հասած կազմակերպություններն խրախուսելու համար:
– Կասկադ Ինշուրանս ԱՓԲԸ-ի հետ կնքված ռազմավարական համագործակցության պայմանագիրը, որը հնարավորություն է ընձեռել անշարժ գույքի, ավտոմեքենաների` ներառյալ ԿԱՍԿՈ և ԱՊՊԱ, ինչպես նաև դժբախտ պատահարներից, ճանապարհորդական և բժշկական ապահովագրական ծառայությունների ապահովագրական վկայագրեր վաճառել:
– Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանին «Euromoney 2010 Գերազանցության Մրցանակը» շնորհել է «տարվա լավագույն բանկ Հայաստանում» մրցանակը (հուլիս, 2010թ.):
– Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը «Գլոբալ Ֆայնենս» ամսագրի կողմից ճանաչվել է Հայաստանում «լավագույնը արտարժույթի առք ու վաճառքի շուկայում» (Նյու-Յորք, նոյեմբեր 2010թ.):
Բանկը տոնում է իր 15-րդ տարեդարձը Հայաստանում
Էյչ-Էս-Բի-Սի-ն Հայաստանում իր գործունեությունը սկսել է 15 տարի առաջ, 1996 թվականի մարտի 16-ին և այսօր ծառայություններ է մատուցում ավելի քան 40,000 հաճախորդների` Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս: Տարեդարձը նշելու առիթով, սույն թվականի մարտի 16-ը բանկը հայտարարել էր անվճար բանկային օր` հաճախորդներին ընձեռնելով իր հիմնական ծառայություններից անվճար օգտվելու մեկօրյա հնարավորություն:
«Այսօր Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան ՓԲԸ-ն ներկայացնում է իր 2010 թվականի ֆինանսական արդյունքները: Բանկը տարվա ընթացքում ունեցել է ցուցանիշների էական աճ և իր 15-ամյա տրեդարձը տոնում է գրանցելով իր գործունեության ընթացքում շահույթի ամենաբարձր մակարդակը: Մենք շուկայում գրավում ենք կայուն դիրք և պարտավորվել ենք էլ ավելի ընդլայնել մեր բիզնեսը 2011 թվականի ընթացքում», – ասել է բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Ասթրիդ Քլիֆֆորդը:
Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան ՓԲԸ-ն առաջին միջազգային բանկն է Հայաստանում, որը բացվել է 1996 թվականին: Բանկի բաժնետոմսերի 70 տոկոսը պատկանում է Էյչ-Էս-Բի-Սի Խմբին, իսկ մնացած 30 տոկոսը սփյուռքահայ ներդրողներին: Բանկն առաջարկում է բազմատեսակ ծառայություններ ֆիզիկական և իրավաբանական անձ հանդիսացող հաճախորդներին, այդ թվում անհատական վարկային ծառայություններ, առևտրավարկային ծառայություններ, ինչպես նաև ֆինանսական շուկայում գործառնություններ: Շնորհիվ Էյչ-Էս-Բի-Սի-ի 87 երկիր և տարածաշրջան ընդգրկող ցանցի, միակ բանկն է որ կարողանում է իր հաճախորդներին իրապես միջազգային ծառայություններ մատուցել:
Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան ՓԲԸ-ն հանդիսանում է առաջատար բանկ արտարժույթի առք ու վաճառքի շուկայում: Այն ունի 8 մասնաճյուղ և գրասենյակ Երևանում, ինչպես նաև ավելի քան 50 բանկոմատ: Բանկի հաճախորդները կարող են մասնաճյուղերի, բանկոմատների, հեռախոսային և ինտերնետային բանկային ծառայությունների միջև ընտրության կատարել: Որպես սոցիալապես պատասխանատու կազմակերպություն` Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան ՓԲԸ-ն մշտապես ներդրումներ է կատարում կորպորատիվ պատասխանատվության ծրագրերում, որոնք ուղղված են անապահով խավի կարիքավոր երեխաներին կրթության հնարավորություն ընձեռելուն և շրջակա միջավայրին: