ԱՄՓՈՓՎԵԼ ԵՆ ՀԱՅ-ՌՈՒՍԱԿԱՆ ՄԻՋՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆԱՅԻՆ ԱՌԱՋԻՆ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ. ՍՏՈՐԱԳՐՎԵԼ Է 24 ԵՐԿԿՈՂՄ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳԻՐ
Հրապարակվել է «Հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններում միջտարածաշրջանային համագործակցության նոր նվաճումներին ընդառաջ» խորագրով հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային առաջին համաժողովի եզրափակիչ հայտարարությունը, որը ներկայացվում է ստորև.
Հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններում միջտարածաշրջանային համագործակցության նոր նվաճումներին ընդառաջ» խորագրով հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային առաջին համաժողովի մասնակիցների
ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
2011թ. ապրիլի 18-19-ին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի եւ ՌԴ Նախագահի աշխատակազմի աջակցությամբ ու հովանու ներքո, Երեւանում կայացավ «Հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններում միջտարածաշրջանային համագործակցության նոր նվաճումներին ընդառաջ» խորագրով հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային առաջին համաժողովը:
Համաժողովին մասնակցեցին երկու երկրների ավելի քան 500 ներկայացուցիչներ: Համաժողովի բացմանը ներկա գտնվեց Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Հայկական կողմից միջոցառմանը մասնակցեցին ՀՀ կառավարության, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավարությունները, նախարարությունների եւ գերատեսչությունների ղեկավարներ, մարզպետներ, գործարարներ, փորձագետներ:
Ռուսական կողմից համաժողովին մասնակցեցին ՌԴ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ս.Ե.Նարիշկինը, ինչպես նաեւ պետական իշխանության դաշնային ու տարածաշրջանային մարմինների, բիզնես կառույցների ղեկավարներ, ոչ կառավարական կազմակերպությունների, փորձագիտական հանրության ներկայացուցիչներ:
Համաժողովի մասնակիցները համոզմունք հայտնեցին, որ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման ներկա փուլը նոր հեռանկարներ է բացում միջպետական համագործակցության ինտենսիվ խորացման համար բոլոր ոլորտներում, այդ թվում նաեւ միջտարածաշրջանային համագործակցության ոլորտում` ի շահ երկու երկրների բարգավաճման եւ ժողովուրդների բարեկեցության:
Համաժողովի ընթացքում կարեւորվեց միջտարածաշրջանային համագործակցության դերը, որը կոչված է նոր լիցք հաղորդելու հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության ծավալմանը, հումանիտար ոլորտում փոխգործակցության խորացմանը, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ժողովուրդների հոգեւոր ու մշակութային սերտ կապերի պահպանմանն ու ամրապնդմանը: Համաժողովի գլխավոր թեմաներն էին երկու երկրների տարածաշրջանների մակարդակով ուղղակի տնտեսական կապերի ապակենտրոնացված համագործակցության հետագա խորացման եւ զարգացման հարցերը տնտեսական հարցերի լայն սպեկտրով` տնտեսություն, ֆինանսական ոլորտ, փոքր եւ միջին բիզնես, զբոսաշրջություն, էներգետիկա, հեռահաղորդակցություններ եւ կապ, արդյունաբերության տարբեր ճյուղերի առաջադեմ տեխնոլոգիաներ, ինչպես նաեւ՝ մշակույթ ու կրթություն: Համաժողովում հատուկ տեղ գրավեցին փոքր եւ միջին բիզնեսի ոլորտում երկկողմ համագործակցության գործընթացում ավելի ակտիվ ներգրավմանն ուղղված հարցերի քննարկումն ու կոնկրետ քայլերի մշակումը:
Համաժողովի շրջանակներում անցկացվող արդյունաբերական ինովացիաների միջտարածաշրջանային ցուցահանդեսն ի զորու է նոր լիցք հաղորդել միջտարածաշրջանային առեւտրատնտեսական փոխգործակցության առկա հսկայական ներուժի գործնական կիրառմանը, այդ թվում` բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում, որը դիտարկվում է որպես երկրների տնտեսությունների արդիականացմանն ուղղված առաջնային ուղղություններից մեկը: Համագործակցությամբ շահագրգիռ ձեռնարկություններն ու կազմակերպությունները մտքեր փոխանակեցին ինովացիաների բնագավառում իրենց նորագույն մշակումների շուրջ, նախանշեցին համատեղ փոխշահավետ նախագծերում դրանց հետագա կիրառման ուղիները: Համաժողովի ընթացքում ստորագրված 24 երկկողմ փաստաթղթերը` տարբեր ոլորտներում համագործակցության մասին համաձայնագրերը եւ հուշագրերը, այդ թվում՝ տնտեսվարող սուբյեկտների մակարդակով, ծանրակշիռ ներդրում ունեցան Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ միջտարածաշրջանային համագործակցության զարգացման գործում:
Համաժողովի մասնակիցները վստահություն են հայտնում միջտարածաշրջանային փոխգործակցության լայն հեռանկարների կապակցությամբ եւ ողջունում փոխշահավետ համագործակցության հետագա խորացման ուղղությամբ Հայաստանի մարզերի ու Ռուսաստանի ռեգիոնների կողմից գործադրվող ջանքերը:
Հաշվի առնելով, որ համաժողովը բացառիկ հնարավորություններ է ընձեռում Հայաստանի մարզերի ու Ռուսաստանի ռեգիոնների միջեւ համագործակցության առկա հնարավորությունների ամրապնդմանն ու նոր հեռանկարների հաստատման համար, թույլ է տալիս որակապես նոր մակարդակի վրա բարձրացնել երկկողմ հարաբերությունների միջտարածաշրջանային ձեւաչափը, համաժողովի մասնակիցները նպատակահարմար են գտնում միջտարածաշրջանային համագործակցության արդիական թեմայով հայ-ռուսական համաժողովների կանոնավոր հիմունքներով անցկացումը:
Կայացած միջոցառման մասնակիցները համոզված են, որ համաժողովը կարող է դառնալ տարածաշրջանների մակարդակով երկկողմ համագործակցության հետագա զարգացման արդյունավետ հարթակ` իր ներդրումը բերելով Հայաստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ դաշնակցային ռազմավարական փոխգործակցության առավել ամրապնդմանը: