ԱՄՓՈՓՎԵԼ ԵՆ «ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՎԱՐՉԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ ԲԱՐԵՓՈԽՈՒՄՆԵՐԻՆ ՕԺԱՆԴԱԿՈՂ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆ» ԾՐԱԳՐԻ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐԸ
Դեռևս 2010 թվականի սկզբին ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ՄԶԳ-USAID) հայաստանյան առաքելության միջև կնքված Փոխըմբռնման հուշագրով կողմերի միջև պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել տեխնիկական աջակցության և  համագործակցության ուղղությամբ: Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեից` այդ ժամանակահատվածի ընթացքում ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից ֆինանսավորվող «Հարկային վարչարարության բարեփոխումներին օժանդակող տեխնիկական աջակցություն» ծրագրի միջոցով խնդիր էր դրվել իրականացնել երեք հիմնական թիրախային միջոցառումներ` բարելավել  հարկային վարչարարության արդյունավետությունը հարկային ստուգումներում, կատարելագործել ԱԱՀ-ի վերադարձի համակարգը և բարձրացնել հարկ վճարողների սպասարկման մակարդակը:
Քանի որ ծրագրի գործողությունների ժամկետներն արդեն ավարտվել են, Պետական եկամուտների կոմիտեում ամփոփվել են նախորդ տարվա ընթացքում համատեղ իրականացված գործունեության արդյունքները: Հանդիպման մասնակիցները միանշանակ առաջընթաց են արձանագրել բոլոր ուղղություններով: Ծրագրի համակարգող Արամ Մուրադյանի խոսքով` ԱՄՆ ՄԶԳ ներկայացուցիչները համագործակցել են Պեկ աշխատանքային խմբի հետ, մշակել ռիսկերի հիման վրա ստուգումներ անցկացնելու հայեցակարգ և մեթոդաբանություն, հրատարակել տարբեր օժանդակող ձեռնարկներ և այլն: ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Չիմա Ջաթինջերը կարևորել է բարեփոխումների  գործընթացի շարունակականությունը, ինչպես նաև հետագա համագործակցության անհրաժեշտությունը: Ըստ նրա`  հարկային քաղաքականության բարելավման աշխատանքներն այսուհետ նույնպես իրենց ուշադրության կենտրոնում են լինելու, և այս ընթացքում ձեռք բերված փորձը նպաստելու է հետագայում որակապես նոր ծրագրերի իրագործմանը:
ՊԵԿ տեղակալներ Արտաշես Բեյբությանը, Ռուբիկ Քոչարյանը և Արմեն Ալավերդյանն էլ, իրականացված աշխատանքներն արդյունավետ գնահատելով, կարևորել են ծրագրի շրջանակներում հետագա համագործակցությունը` նշելով, որ այն կնպաստի ոլորտի զարգացմանը, վարչարարական գործիքների կատարելագործմանը և դրանց` միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցմանը: