ԻՐ «ԱՌԵՎՏՐԱՅԻՆ» ԱԿՏԻՎՈՒԹՅԱՄԲ ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ԶԻՋՈՒՄ Է ԱՊՀ ԵՐԿՐՆԵՐԻՆ
2011 թվականի առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ ԱՊՀ երկրներում գրանցվել է մանրածախ առևտրի համախառն ծավալների 6.4% աճ, ընդ որում միայն մարտին, տարեկան կտրվածքով, գրանցվել է ցուցանիշի 6.6% աճ, իսկ փետրվար ամսվա համեմատությամբ` 8.4% աճ: Նման տվյալներ է հրապարակել ԱՊՀ Միջպետական վիճակագրական կոմիտեն:
Ներկայացված տվյալների համաձայն, հաշվետու եռամսյակում մանրածախ առևտրի շրջանառոթյան ծավալների առավել մեծ աճ գրանցվել է Բելոռուսում (21.4%), իսկ առավել քիչ աճ ապահովել է Հայաստանը (1.7%): ԱՊՀ անդամ միակ երկիրը, որտեղ այս տարվա առաջին երեք ամիսների արդյունքներով գրանցվել է մանրածախ առևտրի շրջանառության ծավալների անկում, Ղրղստանն է (4.3% անկում):
Միևնույն ժամանակ, հաշվետու եռամսյակում մանրածախ առևտրի ծավալներն Ադրբեջանում աճել են 9%-ով, Ղազախստանում` 11,9%-ով, Ռուսաստանում` 4,7%-ով, Տաջիկստանում` 9,4%-ով, Ուզբեկստանում` 13,1%-ով, Ուկրաինայում` 13,5%-ով: