«ՀԱՐԱՎԿՈՎԿԱՍՅԱՆ ԵՐԿԱԹՈՒՂԻՆ» ԳՈՐԾԱՐԿՈՒՄ Է ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳՆԱՑՔՆԵՐԻ ՏՈՄՍԵՐԻ ՎԱՃԱՌՔԻ ԱՎՏՈՄԱՏԱՑՎԱԾ ՀԱՄԱԿԱՐԳԸ
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ում մայիսի 16-ից կսկսի գործել միջազգային գնացքների տոմսերի վաճառքի «Օրիոն» ավտոմատացված համակարգը: Համակարգը կներդրվի Երևանի, Գյումրու, Վանաձորի և Արմավիրի կայարաններում: Ինչպես «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ընկերությունից` նոր համակարգի ներդրման հետ կապված, տոմսի արծեքի մեջ կներառվեն ապահովագրական վճարները, որոնք կազմում են 200 դրամ Երևան-Բաթումի-Երևան գնացքի համար և 250 դրամ Երևան-Թիֆլիս-Երևան գնացքի համար: Տոմս վերադարձնելու դեպքում ուղևորին ամբողջովին հետ է վճարվելու ապահովագրական վճարը:
Ավտոմատացված համակարգի ներդրումը թույլ կտա բարելավել ուղևորների սպասարկման մակարդակը և կրճատել սպասարկման ժամանակը մինչև 2 րոպե:
Հունիսի 15-ից մինչև սեպտեմբերի 30-ը կգործի «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի Երևան-Բաթումի-Երևան ամենօրյա ֆիրմային գնացքը, իսկ երեքշաբթի և ուրբաթ օրերին՝ Երևան-Բաթումի-Երևան լրացուցիչ գնացքը:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն հանդիսանում է «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի 100 դուստր ընկերություն և իրականացնում է «Հայկական երկաթուղիների» կոնցեսիոն կառավարումն: Համաձայն 2008 թ. փետրվարի 13-ին Երևանում կնքված պայմանագրի՝ կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի, կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ ևս 10 տարի երկարացման իրավունքով: