ՎԵՐՋԻՆ 10 ՏԱՐՎԱ ԸՆԹԱՑՔՈՒՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԵՎ ԲԵԼԱՌՈՒՍԻ ՄԻՋԵՎ ԱՊՐԱՆՔԱՇՐՋԱՆԱՌՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՃԵԼ Է 16 ԱՆԳԱՄ
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունը երեկ` մայիսի 18-ին, երկօրյա պաշտոնական այցով ժամանել է Բելառուսի Հանրապետություն: Պաշտոնական անցի առաջին հատվածում Բելառուսի կառավարության տանը տեղի է ունեցել Տիգրան Սարգսյանի և Միխայիլ Մյասնիկովիչի առանձնազրույցը:
«Մեր բարեկամ երկրի պաշտոնական պատվիրակությունների նման այցերը մեզ համար նշանակալի իրադարձություն են»,- ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Բելառուսի վարչապետ Միխայիլ Մյասնիկովիչը` ներկայացնելով իր ջերմ հիշողություններն անցյալ տարի Հայաստան կատարած իր այցելությունից: Նա հույս է հայտնել, որ ՀՀ վարչապետի այցը նոր որակական մակարդակի կբարձրացնի երկկողմ հարաբերությունները, այդ թվում` տնտեսական, մշակութային, քաղաքական և այլ բնագավառներում:
Ընդգծելով, որ տնտեսական կապերում Հայաստանն ու Բելառուսն ունեն լավ ավանդույթներ, մասնավորապես, վերջին 10 տարվա ընթացքում ապրանքաշրջանառությունն աճել է 16 անգամ, Բելառուսի վարչապետն անդրադարձել է այն ուղղություններին, որոնք հատկապես հետաքրքրական են իրենց երկրի համար, և որոնց ուղղությամբ ակնկալում են փոխգործակցություն: Նա կարևորել է ժամանակին քննարկված մի շարք երկկողմ գիտատեխնիկական ծրագրերի հետագա իրականացումը: Նշելով, որ այժմ Հայաստան է ներկրվում բելառուսական դեղագործական արտադրանք` Միխայիլ Մյասնիկովիչը հեռանկարային է համարել համատեղ արտադրական հզորությունների ստեղծումը, ինչը հնարավորություն կտա դուրս գալ նաև երրորդ երկրների շուկա: Բելառուսի վարչապետը հույս է հայտնել, որ  ստորագրվելիք մի շարք փաստաթղթերը կընդլայնեն առկա իրավապայմանագրային դաշտը, ինչը հնարավորություն կտա կողմերին առավել ակտիվ փոխգործակցել նոր ոլորտներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ այն պայմանավորվածությունները, որոնք նախկինում եղել են, հաջողությամբ կիրականանան: ՀՀ վարչապետի խոսքով` անհրաժեշտ է նման հանդիպումների ընթացքում առավել հանգամանալից ծանոթանալ կողմերի պահանջներին և հնարավորություններին, գտնել համագործակցության եզրեր: Տիգրան Սարգսյանը, մասնավորապես, անդրադարձել է գյուղատնտեսության ոլորտին, որն այժմ Հայաստանում հայտարարված է որպես առաջնահերթ ուղղություններից: Հատկապես կարևորվում է գյուղտեխնիկայի բազայի բարելավման և թարմացման խնդիրը, որտեղ Բելառուսի համապատասխան հզորությունները կարող են հետաքրքրություն ներկայացնել: Նույնը ավտոբուսային պարկի առումով, քանի որ որդեգրվել է երթուղային տաքսիներն ավտոբուսներով փոխարինելու քաղաքականություն: Այստեղ նաև համապատասխան սպասարկող ծառայությունների խնդիր կարող է առաջանալ:
ՀՀ վարչապետը ներկայացրել է Հյուսիս-հարավ արագընթաց ավտոմայրուղու և այլ նոր ենթակառուցվածքային ուղիների շինարարության ծրագրերը: Ոլորտը մեծ հեռանկար ունի, և Հայաստանը պատրաստակամ է քննարկելու նաև այս ուղղությամբ Բելառուսի հետ համագործակցության հեռանկարները:
Տիգրան Սարգսյանը համագործակցության լավ հնարավորություններ է արձանագրել նաև դեղագործության ոլորտում, որի համար Հայաստանում կան համապատասխան հզորություններ և հարակից քիմիական արտադրություն: Այս առումով բելառուսական փորձը ևս կարող է մեծ հետաքրքրություն ներկայացնել: ՀՀ կառավարության ղեկավարը որպես հեռանկարային ոլորտներ առանձնացրել է նաև սերմնաբուծության, ալմաստի վերամշակման, գիտատեխնիկական բնագավառները, որոնց համար Հայաստանում կան լավ հնարավորություններ, և առկա է երկկողմ հետաքրքրություն: Տիգրան Սարգսյանի խոսքով` քաղաքական երկխոսության այն մակարդակը, որ հաստատված է Հայաստանի և Բելառուսի միջև, երկու երկրների կառավարություններին ստիպում է իրականացնել այն մեծ ներուժը, որն առկա է նաև տնտեսության բնագավառում:
Վարչապետերի հանդիպումից հետո հայ-բելառուսական բանակցությունները շարունակվել են ընդլայնված ձևաչափով: Նախատեսվում է մի շարք փաստաթղթերի ստորագրում: