ՄԱՅՐԱՔԱՂԱՔԻ ՃԱՆԱՊԱՐՀՆԵՐԻ ԿԱՌՈՒՑՄԱՆ ՀԱՄԱՐ ԱՍԻԱԿԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ԲԱՆԿԸ ԿՏՐԱՄԱԴՐԻ 60 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐ
Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը և Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) տարածաշրջանային տնօրեն Մեթյու Վեսթֆոլլն այսօր` մայիսի 19-ին, վարկային պայմանագրի շրջանակներում համաձայնագիր են ստորագրել քաղաքային ենթակառույցների և կայուն քաղաքային զարգացման ծրագրի վերաբերյալ: Բազմափուլ ֆինանսավորմամբ ծրագրի առաջին մասնաբաժինը` 60 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ, հատկացվելու է Երևան քաղաքի շրջանցիկ ճանապարհների կառուցման համար:
Շնորհակալություն հայտնելով արդյունավետ համագործակցության համար` Կարեն Կարապետյանը հանդիպման շրջանակներում կարևորել է մայրաքաղաքի համար կաևորագույն նշանակություն ունեցող ծրագրի իրականացումը: Ասիական զարգացման բանկի տարածաշրջանային տնօրեն Մեթյու Վեսթֆոլլը նշել է, որ իրենց տեսնում է Հայաստանի զարգացման գլխավոր գործընկեր և օգնում է ներդրումներ կատարել տնտեսության մեջ, որոնք  ճգնաժամային պայմաններից դուրս գալու հնարավորություն են ստեղծում:
Ստորագրված համաձայնագրով նախատեսվում է առաջիկա երեք տարում կառուցել 5.6 կմ ճանապարհ, 3 էստակադա, Հրազդան գետի վրայով 140 մ երկարությամբ կամուրջ և տարբեր անցուղիներ, ուղետարներ ու հենապատեր: Շրջանցիկ ճանապարհներ կկառուցվեն Արտաշատի մայրուղին Շիրակի փողոցին միացնող հատվածում` շրջանցելով Նորագավիթը: Նոր ճանապարհ կկառուցվի նաև Շիրակի փողոցից դեպի Արգավանդի խճուղի տանող հատվածում:
Շրջանցիկ ճանապարհների կառուցումը զգալիորեն կբեռնաթափի քաղաքի կենտրոնը տրանսպորտային հոսքերից` անմիջական կապ ստեղծելով հարավային ուղղության` Արտաշատ, Էջմիածին երկու մայրուղիների միջև: Բացի այդ,  ապահովելով մայրաքաղաքի պատշաճ կապը Հյուսիս-Հարավ մայրուղու հետ, այն որոշակի դերակատարություն կունենա նաև Հյուսիս-Հարավ մայրուղու երկու առանձին հատվածների միացման հարցում:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին` Ասիական զարգացման բանկի տարածաշրջանային տնօրեն Մեթյու Վեսթֆոլլը և Երևանի քաղաքապետի խորհրդական Աշոտ Մնացականյանը շեշտել են, որ համատեղ այս ծրագրերի իրականացումը կարևոր նշանակություն կունենա Երևան քաղաքում տրանսպորտային հոսքերի կարգավորման հարցում. «Ասիական զարգացման բանկի հետ համագործակցությունը երկարատև է` մոտ 20 տարի, և սա Երևանում անկախության տարիներից ի վեր նախատեսվող ամենախոշոր ներդրումային ծրագիրն է տրանսպորտի ոլորտում»,- նշել է Աշոտ Մնացականյանը: