ԵՐԵՎԱՆ-ԹԲԻԼԻՍԻ. ՔՆՆԱՐԿՎԵԼ ԵՆ ԵՐԿՈՒ ՔԱՂԱՔՆԵՐԻ ՄԻՋԵՎ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԶԱՐԳԱՑՄԱՆՆ ԱՌՆՉՎՈՂ ՀԱՐՑԵՐ
Հունիսի 11-ին Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանը Թբիլիսիի քաղաքապետ Գեորգի Ուգուլավայի հրավերով երկօրյա պաշտոնական այցով եղել է Թբիլիսիում: Ինչպես տեղեկացնում են Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից` Երևանի և Թբիլիսիի քաղաքապետերի հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու քաղաքների միջև համագործակցության զարգացման հնարավոր ուղղություններին վերաբերող հարցեր: Կողմերը կարևորել են հասարակական տրանսպորտի կանոնակարգման, բնակֆոնդի պահպանման, համատիրությունների գործունեության արդյունավետության և քաղաքային տնտեսության մի շարք այլ բնագավառներում փորձի փոխանակումն ու ճանաչողական ծրագրերի իրականացումը:
Երևանի քաղաքապետի առաջարկությամբ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել տեղեկատվություն փոխանակել նաև երկու քաղաքներում մշակութային միջոցառումների վերաբերյալ, համագործակցություն հաստատել զբոսաշրջության զարգացման ոլորտում: Այս համատեքստում կարևորվել է զբոսաշրջային համակցված փոխայցելությունների կազմակերպումը, ինչպես նաև զբոսաշրջային գործակալությունների միջև շփումների ակտիվացումը:
Ընդգծելով փոխադարձ այցերի անհրաժեշտությունը` Երևանի քաղաքապետը նշել է, որ գործնական այս հանդիպումը նոր որակ կհաղորդի երկու քաղաքների միջև կառուցողական ծրագրերի իրականացման հարցում. «Մենք բազմաթիվ հարցեր ենք քննարկել իմ գործընկերոջ հետ: Ընդհանրապես, կարծում եմ, որ նման հանդիպումները շատ կարևոր են քաղաքի զարգացման վերաբերյալ մտքերի փոխանակման, ներդրումային ծրագրերի իրականացման և մի շարք այլ ոլորտների առումով: Մենք պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել համագործակցություն ծավալել բոլոր ոլորտներում: Կարևորվել է բժշկության մեջ համագործակցությունը, համապատասխան մասնագիտացումը, զբոսաշրջության զարգացումը, հայտնի ընկերությունների մասով ներդրումների ապահովումը:  Նման հանդիպումները լինելու են պարբերաբար, դա միանշանակ օգտակար կլինի և” մեր, և” վրացական կողմի համար»,- նշել է Կարեն Կարապետյանը:
Թբիլիսիի քաղաքապետը համոզմունք է հայտնել, որ երկու քաղաքների միջև հաստատված ջերմ և բարեկամական հարաբերությունները լավ հիմք կհանդիսանան նաև երկու երկների միջև համագործակցության էլ ավելի ընդլայնման հարցում. «Ես ողջունում եմ իմ գործընկերոջը, ով քաղաքապետի պաշտոնում առաջին անգամ է այցելում մեր քաղաք: Մենք քննարկել ենք փոխգործակցությանն առնչվող բազմաթիվ հարցեր մշակութային, տնտեսական, զբոսաշրջության, առողջապահության ոլորտների համագործակցության վերաբերյալ: Իրականում, եթե նայենք քարտեզին և դիտարկենք մեր տարածաշրջանը, բոլորն ասում են, որ սա կովկասյան տարածաշրջան է, հետևաբար մենք պետք է կենտրոնանանք այն նախագծերի վրա, որոնք ունեն ընդհանուր բնութագիր: Արդյունքում, խնայելով միջոցներ և էներգիա, կարող ենք հասնել մեծ նվաճումների»,- նշել է Գեորգի Ուգուլավան:
Պաշտոնական հանդիպումից հետո երկու քաղաքապետերը շրջել են քաղաքի պատմական վայրերով: Գեորգի Ուգուլավան Կարեն Կարապետյանին ծանոթացրել է  Թբիլիսիի «Հին քաղաքի» վերակառուցման ծրագրին, որի համաձայն նախատեսվում է իրականացնել հին քաղաքի վերականգնման աշխատանքներ՝ վերածելով այն տեսարժան զբոսաշրջային հատվածի։ Երևանի քաղաքապետը Թբիլիսիի քաղաքապետի ուղեկցությամբ ծանոթացել է նաև նորակառույց հետիոտն կամրջի և նոր հիմնված քաղաքային զբոսայգու ծրագրերին։
Կարևորելով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները` Կարեն Կարապետյանը համոզմունք է հայտնել, որ փոխգործակցության ամուր հիմքերն արդեն դրված են. «Կարծում եմ` լավ հիմք ենք դրել, որպեսզի վաղը և” Երևանի, և” Թբիլիսիի համագործակցությունը լինի արդյունավետ: Այստեղ մենք բազմաթիվ հետաքրքիր լուծումներ ենք տեսել»,- շեշտել է Երևանի քաղաքապետը:
Պաշտոնական այցի երկրորդ օրը` հունիսի 12-ին, Երևանի քաղաքապետարանի պատվիրակությունը Թբիլիսիի քաղաքապետի հետ մասնակցել է նաև Թբիլիսիում Հայ Առաքելական եկեղեցուն կից Մշակութային կենտրոնի բացման հանդիսավոր արարողությանը: