ՍՈՒԲՍԻԴԱՎՈՐՎՈՂ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔՈՎ ԳՅՈՒՂԱՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՎԱՐԿԵՐԻՑ ԱՐԴԵՆ «ՕԳՏՎԵԼ ԵՆ» 12 ՀԱԶԱՐ ԳՅՈՒՂԱՑԻԱԿԱՆ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
Սուբսիդավորվող տոկոսադրույքով գյուղատնտեսական վարկերի տրամադրման ծրագրի առաջին փուլն արդեն ավարտված է, և սպասվում է, որ երկրորդ փուլը կմեկնարկի ընթացիկ տարվա օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին: Այսօր` հունիսի 14-ին, լրագողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը: Նա ընդգծեց, որ գյուղացիական վարկավորման այս ծրագրի շրջանակներում արդեն իսկ տրամադրվել են 7.5 մլրդ դրամ ընդհանուր ծավալով վարկային միջոցներ` շուրջ 12 հազար գյուղացիական տնտեսություններին: Վարկերի միջին չափը կազմել է 625 հազար դրամ: «Սա կարևորագույն ծրագրերից էր, որը, մեկնարկելով ապրիլ ամսին, հնարավորություն տվեց մի քանի հազար գյուղացիական տնտեսությունների ստանալ համապատասխան ֆինանսական միջոցներ` «փափուկ» պայմաններով», – նշեց ՀՀ ԿԲ նախագահը:
Նշենք, որ սուբսիդավորվող տոկոսադրույքով գյուղատնտեսական վարկավորման ծրագրի շրջանակներում գյուղատնտեսական վարկերը տրամադրվել են առավելագույնը 14 տոկոս տարեկան տոկոսադրույքուվ, ինչը, կախված տարածաշրջանից, կսուբսիդավորվի 4-ից 6 տոկոսի չափով: Վարկերը տրամադրվել են 2 տարի մարման ժամկետով, և առաջին 6 ամսվա ընթացքում տոկոսների վճարումներ չի նախատեսվում:
Ինչպես տեղեկացրեց ՀՀ ԿԲ նախագահը` գյուղատնտեսական վարկավորման ծրագրին մասնակցել են 4 բանկեր, որոնցից առավել ակտիվ` Ակբա-Կրեդիտ-Ագրիկոլ Բանկը: Վերջինիս բաժին է ընկնում սուբսիդավորվող տոկոսադրույքով գյուղատնտեսական վարկերի ընդհանուր ծավալի շուրջ 90%-ը: Ծրագրին անդամակցող մյուս 3 բանկերն են Պրոկրեդիտ Բանկը, Արդշինինվեստբանկը և Կոնվերս Բանկը: