ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԲԱՆԿԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻՆ ԿՏՐԱՄԱԴՐԻ ԵՎՍ 200 ՄԼՆ ԴՈԼԱՐԻ ԼՐԱՑՈՒՑԻՉ ՖԻՆԱՆՍԱՎՈՐՈՒՄ
Այսօր` հուլիսի 7-ին, ՀՀ ֆինանսների նախարարությունում տեղի ունեցավ ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանի և Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան-Միշել Հապիի համատեղ մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում նրանք ներկայացրեցին 2011թ հուլիսի 6-ին Համաշխարհային բանկի խմբի կողմից ներկայացրված Հայաստանի Հանրապետության հետ 2009-2013թթ. Երկրի գործընկերության ռազմավարության ընթացիկ զեկույցը, ինչպես նաև ՀԲ-Հայաստան ֆինանսական համագործակցության շրջանակում իրականացված ծրագրերի արդյունքներն ու առաջարկվող նոր վարկային փաթեթի ֆինանսավորման հիմնական ուղղությունները:
Երկրի գործընկերության ռազմավարությունը պատրաստվել է գլոբալ տնտեսական ճգնաժամի համատեքստում և ունի երկու հիմնական ուղղվածություն`  խոցելիության մեղմում և իջնաժամկետ մրցունակության ամրապնդում` տնտեսության հետճգնաժամային վերականգնման և աճի նպատակով:
Բանկը առաջիկա երկու տարիների համար նախատեսում է 200 միլիոն դոլարի նոր ֆինանսավորում` նպաստելու տնտեսական աճի պահպանմանն ու խոցելի խմբերի կարիքները հոգալուն: Միջոցների մեծ մասը ուղղվելու է հիմնական սոցիալական ծառայություններին և ենթակառուցվածքային  ծրագրերին:
2009թ.-ից մինչ օրս Բանկի օժանդակությամբ իրականացվող ծրագրերի շրջանակում գրանցված հիմնական ձեռքբերումներն են`
– Վերանորոգվել են 290 կմ համայնքային ճանապարհներ՝ ստեղծելով 12000 մարդ/ամիս աշխատատեղ և  միացնելով փոքր քաղաքներն ու գյուղերը հիմնական մայրուղիներին:. Ավարտին են հասցվել 200 համայնքային ծրագրեր` կապված դպրոցների, բուժհաստատությունների, համայնքային կենտրոնների, խմելու ջրի և գազի մատակարարման հետ՝ ստեղծելով 20000 մարդ/ամիս աշխատատեղ:. Վերականգնվել են 89.4 կմ ոռոգման ջրանցքներ` նպաստելով ջրի կորուստների նվազեցմանն ու 7300 հեկտարով ավելացնելով ոռոգելի գյուղատնտեսական հողատարածքները:. Իրականացվել են 165 համայնքային ենթակառուցվածքների ու ներդրումային ենթածրագրեր 141 գյուղական համայնքներում՝ ստեղծելով 5060 մարդ/ամիս աշխատատեղ:.Վերանորոգվել են մարզային 5 հիվանդանոցներ և բարեկարգվել են առաջնային բուժօգնության 70 գյուղական հաստատություններ:. 1182 բժիշկ և 1306 բուժքույր վերապատրաստվել են համապատասխանաբար որպես ընտանեկան բժիշկ և ընտանեկան բուժքույր:. Երևանում շուրջ 1.1 միլիոն բնակիչների համար ջրամատակարարման օրական տևողութ¬յունը 2008թ. 17.4 ժամից դարձել է 21.5 ժամ 2011թ., մանրէաբանական անվտանգությունը բազային 93%-ից դարձել է 98%: 37 քաղաքային և 268 գյուղական համայնքներում շուրջ մեկ միլիոն բնակչության համար ջրամատակարարումը օրական 6 ժամից դարձել է 14 ժամ:
– 8000 անապահով քաղաքային տնային տնտեսությունների համար ապահովվել են գազի ջեռուցիչներ և միացում գազամատակարարման համակարգին, 119 դպրոցներում վերակագնվել են ջեռուցման համակարգերը:
Առաջարկվող վարկային փաթեթն առավել կխորացնի Բանկի մասնակցությունն աղքատության կրճատման գործողություններում՝ միաժամանակ ապահովելով հիմքեր մրցունակության և տնտեսական աճի աղբյուրների դիվերսիֆիկացման համար. Այս կապակցությամբ Զարգացման քաղաքականության գործառնության ամենամյա շարքը միտված կլինի հարկաբյուջետային կառավարման, աղքատությանն ուղղված բյուջետային հատկացումների, սոցիալական պաշտպանության քաղաքականության, ինչպես նաև գործարար միջավայրի բարելավմանը և մրցակցության բարեփոխումներին: . Պետական ֆինանսների կառավարման և եկամուտների վարչարարության ուղղությամբ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները կմեծացնեն պետական ֆինանսների և հարկային վարչարարության արդյունավետությունը, օգտավետությունը և թափանցիկությունը: Գյուղերի զարգացմանը, կենսական նշանակության ճանապարհների և ոռոգման համակարգի վերականգնմանն ուղղված ներդրումների շարունակումը կմեծացնի գյուղացիական տնտեսությունների արտադրողականությունը, կընդլայնի գյուղատնտեսության մասնաբաժինը տնտեսական աճում և կստեղծի աշխատատեղեր գյուղական բնակչության համար: Առողջապահության ոլորտում Բանկը կշարունակի օժանդակել Հայաստանի կառավարության բարեփոխումների օրակարգի իրականացմանը` ուշադրություն դարձնելով ոչ տարափոխիկ հիվանդություններին, որոնք կազմում են մահացության պատճառների ավելի քան 90 տոկոսը:
Համայնքային ջրամատակարարման և ջրահեռացման հաջորդ ծրագիրը կշարունակի առկա ենթակառուցվածքների վերականգնումը: Այն թույլ կտա նվազեցնել չհաշվառվող ջրի հսկայական ծավալները (այս խնդիրը կարող է վտանգել ջրամատակարարման ֆինանսա¬կան կենսունակությունը):
Համաշխարհային բանկի խմբի վարկային ծրագիրը կամրապնդվի խորհրդատվական ու վերլուծական ծառայություններով. դրանց առանցքում կլինեն պարտքային և հարկաբյուջետային կոնսոլիդացիան, աղքատության նվազեցումն ու սոցիալական պաշտպանությունը և ֆինանսական հատվածի կայունությունը, որոնք առնչվում են Երկրի գործընկերության ռազմավարությամբ նախանշված երկու ռազմավարական ուղղություններին: