ՀՀ ԱՊՊԱ ՇՈՒԿԱՅԻ ԶԱՐԳԱՑՈՒՄՆԵՐԸ
Հայաստանի Ավտոապահովագրողների Բյուրոն հրապարակել է ԱՊՊԱ (ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրություն) ոլորտի ամփոփ վիճակագրական տվյալներ` ըստ առանձին ապահովագրական ընկերությունների:
Համաձայն այս տվյալների` ՀՀ ԱՊՊԱ շուկայի իր մասնաբաժնով բացարձակ առաջատար է «ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ընկերությունը: Վերջինս տնօրինում է հայաստանյան ԱՊՊԱ շուկայի շուրջ 32.7%-ը:  2011թ.-ի օգոստոսի 31-ի դրությամբ «ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ընկերությունում հաշվառվել է գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր` ավելի քան 122 հազար տրանսպորտային միջոցների վերաբերյալ: Հաշվետու ժամանակահատվածի վերջի դրությամբ «ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ընկերության մոտ հաշվեգրված ապ.վճարների ընդհանուր գումարը կազմել է 4.3 մլրդ դրամ:
ՀՀ ԱՊՊԱ շուկայում իրենց մասնաբաժիններով «ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ-ԱՐՄԵՆԻԱ»-ին հաջորդում են «ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ» և «ՌԵՍՈ» ապահովագրական ընկերությունները` համապատասխանաբար 16.4% և 14.6% մասնաբաժիններով:  Հատկանշական է, որ հունիս ամսվա տվյալների համեմատությամբ «ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ» ընկերությունը գրանցել է իր մասնաբաժնի ավելացում, իսկ  «ՌԵՍՈ» ընկերությունը` մասնաբաժնի կրճատում: Արդյունքում ՀՀ ԱՊՊԱ շուկայում գրանցվել է տեղաշարժ` «ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ»-ն իր մասնաբաժնով առաջ է անցել «ՌԵՍՈ» -ից:
2011թ.-ի օգոստոսի 31-ի դրությամբ «ՌԵՍՈ» ընկերությունում գրանցված է եղել գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր` շուրջ 54 հազար տրանսպորտային միջոցների վերաբերյալ, իսկ «ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ» ընկերությունում` 61 հազար տրանսպորտային միջոցների վերաբերյալ: Միևնույն ժամանակ, հաշվետու ժամանակահատվածի վերջի դրությամբ «ՌԵՍՈ» ընկերության մոտ հաշվեգրված ապ.վճարների գումարը կազմել է 1.8 մլրդ դրամ, իսկ  «ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ» ընկերության մոտ`  2.2 մլրդ դրամ:
ՀՀ-ում գործող մյուս ապահովագրական ընկերությունները ԱՊՊԱ շուկայում ապահովել են հետևյալ մասնաբաժինները. «ՆԱԻՐԻ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ»` 11.9% ( 44 հազար գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր, հաշվեգրված ապ.վճարների գումարը` 1.6 մլրդ դրամ), «ԿԱՍԿԱԴ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ»` 7.5% ( 28 հազար գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր, հաշվեգրված ապ.վճարների գումարը` 798 մլն դրամ),  «ԳԱՐԱՆՏ-ԼԻՄԵՆՍ»` 6.8% (25 հազար գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր, հաշվեգրված ապ.վճարների գումարը`   906 մլն դրամ), «ՌԱՍԿՈ»` 5.8%  (21 հազար գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր, հաշվեգրված ապ.վճարների գումարը` 728 մլն դրամ), «ՍԻԼ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ»` 4% (15 հազար գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր, հաշվեգրված ապ.վճարների գումարը` 568 մլն դրամ):
Նշենք նաև, որ 2011 թվականի օգոստոսի 31-ի դրությամբ մեր հանրապետությունում հաշվառվել է գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր` 373 022 տրանսպորտային միջոցների վերաբերյալ: Հաշվեգրված ապ.վճարների ընդհանուր գումարը կազմել է 13.1 մլրդ դրամ: