2022թ. հունվար-սեպտեմբերին խոշոր հարկատու առևտրային բանկերի կողմից մուծված հարկերի ծավալն աճել է 13.57%-ով. Առաջատարն Ամերիաբանկն է
17/10/2022 13:53
Պետական եկամուտների կոմիտեն հրապարակել է 2022թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսների 1,000 խոշոր հարկ վճարողների ցանկը և նրանց կողմից վճարված հարկերի և տուրքերի ցուցանիշները։ Այս մասին «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՊԵԿ-ից։
Խոշոր հարկատուների ցուցակում ներկայացված են նաև Հայաստանում գործող 17 առևտրային բանկից 16-ը, Արցախբանկի կենտրոնական մասնաճյուղը դուրս է մնացել ցուցակից։ Ցուցակում է նաև ՀՀ Կենտրոնական բանկը։
2022թ. հունվարսեպտեմբեր ամիսների արդյունքում բանկային ոլորտի առաջատար հարկատուն Ամերիաբանկն է։ Բանկի կողմից մուծված հարկերի ծավալը 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ նվազել է 8.53%-ով կամ 0.61 մլրդ դրամով՝ կազմելով 6.52 մլրդ դրամ։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 20-րդ հորիզոնականում է։
Ակբա բանկը երկրորդն է՝ 5.73 մլրդ դրամ հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 30.87%-ով կամ 1.35 մլրդ դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 26-րդ հորիզոնականում է։
Երրորդն Արդշինբանկն է՝ 5.05 մլրդ դրամ վճարված հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 81.10%-ով կամ 2.26 մլրդ դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 32-րդն է։
Ինեկոբանկը չորրորդն է՝ 4.22 մլրդ դրամ հարկով։ 2021թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 1.02%-ով կամ 42.72 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 39-րդն է։
Հայբիզնեսբանկը 5-րդն է՝ 3.82 մլրդ դրամ։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 8.55%-ով կամ 300.87 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 48-րդ հորիզոնականում է։
Վեցերորդ տեղում Կոնվերս բանկն է՝ վճարած 3.06 մլրդ դրամ հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 66.49%-ով կամ 1.22 մլրդ դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 64-րդ հորիզոնականում է:
ՎՏԲՀայաստան բանկն յոթերորդն է՝ 2.81 մլրդ դրամ հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 7.44%-ով կամ 194.87 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 68-րդ հորիզոնականում է։
Արմսվիսբանկը ութերորդն է՝ վճարված 2.76 մլրդ դրամ հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 12.83%-ով կամ 314.07 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 72-րդ հորիզոնականում է։
Իններորդ տեղում է Հայէկոնոմբանկը՝ 2.54 մլրդ դրամ վճարված հարկով։ 2021թ. համանման ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 19.44%-ով կամ 612.85 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 79-րդ հորիզոնականում է։
ԱյԴի բանկը 10-րդն է՝ վճարած 1.99 մլրդ դրամ հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 1.96%-ով կամ 39.84 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 100-րդ հորիզոնականում է։
Արարատբանկը 11-րդն է՝ 1.93 մլրդ դրամ։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 19.20%-ով կամ 311.67 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 102-րդն է։
12-րդ հորիզոնականում Յունիբանկն է, որի մուծած հարկերի ծավալը կազմել է 1.83 մլրդ դրամ։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 11.83%-ով կամ 193.33 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 106-րդ հորիզոնականում է։
ԷյչԷսԲիՍի բանկ Հայաստանը 13-րդն է՝ վճարած 1.65 մլրդ դրամ հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 9.38%-ով կամ 141.56 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 111-րդ է։
Էվոկաբանկը 14-րդն է՝ 1.21 մլրդ դրամ հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 88.68%-ով կամ 569.84 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 151-րդ հորիզոնականում է։
Մելլաթ բանկը 15-րդն է՝ վճարած 715.70 մլն դրամ հարկով։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ՝ 28.74%-ով կամ 159.77 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակում 261-րդն է։
Բիբլոս բանկը 16-րդն է՝ 620.76 մլն դրամ։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում՝ 10.50%-ով կամ 72.81 մլն դրամով։ Բանկն ընդհանուր ցուցակի 295-րդ հորիզոնականում է։
Ինչ կայանում է Կենտրոնական բանկին, ապա 2022թ. հունվարսեպտեմբերին բանկի կողմից վճարվել է 1.35 մլրդ դրամ հարկ, 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 73.86 մլն դրամով կամ 5.78%-ով։
Ցուցակում տեղ գտած առևտրային բանկերի կողմից 2022թ հունվարսեպտեմբերին ընդհանուր առմամբ մուծվել է 46.47 մլրդ դրամ հարկ, ինչը 2022թ. համադրելի ցուցանիշից ավել է 13.57%-ով կամ 5.55 մլրդ դրամով։
Բանկերի կողմից վճարված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմում է ՀՀ 1,000 խոշոր հարկատուների կողմից մուծված հարկերի 4.29%-ը։ 2021թ. համադրելի ժամանակահատվածում նշված ցուցանիշը 4.98% էր։
Եթե մուծված հարկերի ծավալը ներկայացնենք ԱՄՆ դոլարով (ԿԲ փոխարժեքը 17/10/22 դրությամբ՝ 403.94 դրամ), ապա բանկերի կողմից մուծված հարկերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 115.05 մլն դոլար։
2022թ. հունվար-սեպտեմբերին ծավալի ցուցանիշով ամենամեծ աճն արձանագրել է Արդշինբանկը՝ 2.26 մլրդ դրամ։ Տոկոսային ցուցանիշով առաջատար է Էվոկաբանկը՝ +88.68%։