ՅՈՒՆԻԲԱՆԿԸ ՏՈՆՈՒՄ Է ԻՐ 10-ԱՄՅԱ ՀՈԲԵԼՅԱՆԸ
Այս տարվա հոկտեմբերին Յունիբանկը տոնում է իր 10-ամյա հոբելյանը:  Ինչպես «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են բանկի մամուլի ծառայությունից` բանկի հոբելյանին նվիրված տոնական միջոցառումները տեղի կունենան հոկտեմբերի 4-ին:
Նշենք, որ Յունիբանկ ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է ՀՀ բանկային համակարգի կայացման և սուր մրցակցության պայմաններում: 30.06.11թ. դրությամբ Յունիբանկի ակտիվները գերազանցել են 112,9 մլրդ դրամը, վարկային պորտֆելը` 74,8 մլրդ դրամը: Յունիբանկի ժամկետային ավանդների ծավալը կազմում է 80,3 մլրդ դրամ, ինչը ՀՀ բանկային համակարգի լավագույն ցուցանիշն է: 2011թ.-ի առաջին կիսամյակի տվյալներով, Յունիբանկի շահույթն ավելացել է ավելի քան հինգ անգամ և կազմել 1 մլրդ դրամ: Բանկը  պետական բյուջե է փոխանցել 872 մլն դրամի հարկեր և այդ ցուցանիշով ընդգրկվել Հայաստանի 50 խոշոր հարկատուների ցուցակում:
Յունիբանկի գործունեությունն ուղղված է բանկային ծառայությունների հասանելիության ապահովմանը բնակչության լայն շրջանակների համար և փոքր ու միջին բիզնեսի խթանմանը: Դրա հետ մեկտեղ, Յունիբանկը ձգտում է ներդնել հայաստանյան շուկայի համար նորույթ հանդիսացող բանկային գործի ամենաառաջադեմ  մոդելները: Ապագայի համար Յունիբանկը մշակել է ամբիցիոզ ծրագիր, ըստ որի բանկը պետք է դառնա մանրածախ շուկայի առաջատարը:
Ինչպես նշվում է բանկի կողմից տարածած մամլո հաղորդագրության մեջ` այս տարվա հունվար-հուլիսին  Յունիբանկի` դրամական փոխանցումների UNISTREAM համակարգի հայաստանյան շրջանառությունը գերազանցել է 349 մլն դոլարը` աճելով 27%-ով: Փոխանցումների քանակը հասել է 436,6 հազարի: Ակնկալվում է, որ 2011թ.-ին համակարգի շրջանառությունը կգերազանցի 670 մլն դոլարը:
«2010թ.-ը նշանակալի էր բանկի զարգացման համար: Յունիբանկը գործունեության գերակա ուղղություն հայտարարեց մանրածախ բիզնեսը, մասնավորապես, սպառողական և քարտային վարկավորումը: Բանկի ձեռքբերումները և մանրածախ շուկայում հաստատուն դիրքերը դրական է գնահատել նաև Moody’s Investors Service միջազգային վարկանիշային գործակալությունը: Վերլուծաբանների կարծիքով, Յունիբանկի առաջատար դիրքերը ժամկետային ավանդների և դրամական փոխանցումների ոլորտում բանկի համար լրացուցիչ հնարավորություններ են ստեղծում մանրածախ բիզնեսում խաչաձև վաճառքների ավելացման համար», – նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Հավելենք, որ 30.06.11թ. դրությամբ  Յունիբանկի կողմից ֆիզիկական անձանց տրամադրված վարկերի ծավալը գերազանցել է 23.6 մլրդ դրամը, ինչը բանկի ընդհանուր վարկերի 31,6% –ն է: Բանկի սպառողական վարկերի քանակը, նախորդ տարվա նույն ցուցանիշի համեմատ, աճել է ավելի քան 7 անգամ:
Թողարկված քարտերի քանակով Յունիբանկը ՀՀ առաջատար բանկերի  հնգյակում  է: Բանկի քարտերի քանակը կազմում է  73 հազար, օվերդրաֆտների պորտֆելը` ավելի քան 11 մլրդ դրամ: Ընթացիկ տարին նախատեսվում է  ավարտել 110 հազար քարտ ցուցանիշով:   Յունիբանկի սեփական ցանցը ներառում է  79 բանկոմատ և 640 POS- տերմինալ:  Այս տարվա նոյեմբերի սկզբին Յունիբանկը նախատեսում է սկսել Visa չիպային քարտերի թողարկումը սեփական պրոցեսինգային կենտրոնի միջոցով, որի ստեղծմանն  ուղղված  ներդրումների ծավալը կազմել է ավելի քան 1 մլն դոլար:
Միևնույն ժամանակ, բիզնեսվարկերի քանակը 2011թ.-ի առաջին կիսամյակում նախորդ տարվա նույն ցուցանիշի համեմատ ավելացել է գրեթե 1.5 անգամ:
Յունիբանկը` որպես կորպորատիվ քաղաքացի, իր գործունեությունն իրականացնում է սոցիալական պատասխանատվության սկզբունքներին համաձայն, այն է` ժամկետին և պատշաճ կերպով պետբյուջե վճարումների ապահովում, նոր աշխատատեղերի ստեղծում, պետական և հանրային ծրագրերում ակտիվ մասնակցություն:
Հոբելյանն ընդհանուր տոն է և բանկի, և հաճախորդների համար: Այդ իսկ պատճառով, բանկը չի սահմանափակվում  ավանդական հանդիսությամբ և, որպես նվեր իր հաճախորդներին, ս.թ. հոկտեմբերի 4-ին Երևանում  կազմակերպում է անզուգական երգչուհի Քրիստինա Օրբակայտեի մենահամերգը:
Այսօր Յունիբանկը հանրապետական նշանակության ճանաչված բանկ է լայն մասնաճյուղային ցանցով` 37 սպասարկման կետ: