ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻՆ ՀՀ-ՈՒՄ ԳՐԱՆՑՎԵԼ Է ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԱԿՏԻՎՈՒԹՅԱՆ ՑՈՒՑԱՆԻՇԻ 9% ԱՃ
2011 թվականի սեպտեմբերին, տարեկան կտրվածքով, ՀՀ-ում գրանցվել է տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի 9.0% աճ: Միևնույն ժամանակ, հաշվետու այս մեկ ամսվա արդյունքներով, նախորդ ամսվա համեմատությամբ, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը գրանցել է 17.0% աճ:
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած ամփոփ վիճակագրական ցուցանիշների համաձայն` սեպտեմբերին աճ է գրանցվել տնտեսական գործունեության գրեթե բոլոր ոլորտներում: Այսպես, այս մեկ ամսվա արդյունքներով արդյունաբերական արտադրանքի համախառն ծավալը կազմել է 92740.8 մլն դրամ` գրանցելով տարեկան կտրվածքով 16.6% աճ, ամսական կտրվածքով` 9.4% աճ:
Գյուղատնտեսության ոլորտում տարեկան կտրվածքով գրանցվել է 18.6% աճ, իսկ ամսական կտրվածքով` 39.8% աճ, ինչը հիմնականում պայմանավորվել է սեզոնային գործոններով: Սեպտեմբերին ՀՀ գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը կազմել է 169042.7 մլն դրամ:
Ինչ վերաբերում է շինարարության ոլորտին, ապա այստեղ ճգնաժամի ազդեցությունը դեռևս զգալի է: Եթե ամսական կտրվածքով շինարարության ոլորտում գրանցվել է աճ` 19.4%-ի սահմաններում, ապա տարեկան կտրվածքով ոլորտում արձանագրվել է 25.6% անկում: Սեպտեմբեր ամսվա արդյունքներով ՀՀ-ում շինարարության համախառն ծավալը կազմել է 49144.7 մլն դրամ:
Սեպտեմբերին ՀՀ-ում առևտրի շրջանառությունը կազմել է 188603.6 մլն դրամ: Ցուցանիշը տարեկան կտրվածքով աճել է 1.7%-ով, իսկ ամսական կտրվածքով` 4.6% աճ:
Նշենք նաև, որ 2011 թվականի սեպտեմբերին մեր հանրապետությունում սպառողական գների ինդեքսը նախորդ տարվա սեպտեմբեր ամսվա հեմատությամբ աճել է 6.2%-ով, իսկ նախորդ ամսվա համեմատությամբ` 0.8%-ով: Արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսն այս նույն ժամանակահատվածում գրանցել է համապատասխաաբար 4.9% և 1.2% աճ: