Արտահանումը Հայաստանի Հանրապետությունից՝ ըստ երկրների. 2022թ. հունվար-սեպտեմբեր
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2022թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հայաստանի արտահանման ծավալը կազմել է 3,509 մլրդ դոլար։ 2021թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արտահանման ծավալներն աճել են 63.84%-ով կամ 1.367 մլրդ դոլարով։
Արտահանման ամենամեծ ծավալները շարունակում են արձանագրվել Ռուսաստանի ուղղությամբ։ Վերոնշյալ ժամանակահատվածում Հայաստանից Ռուսաստան արտահանման ծավալներն աճել են 136.82%-ով կամ 811.54 մլն դոլարով և կազմել 1.405 մլրդ դոլար։ Ռուսաստանին է բաժին ընկնում արտահանման ծավալի 40.03%-ը։
Երկրորդը ԱՄէ-ն է՝ 278.97 մլն դոլար, +367.82% կամ 219.34 մլն դոլար։ Էմիրություններին է բաժին ընկնում արտահանման ծավալի 7.95%-ը։
Եռյակը եզրափակում է Չինաստանը՝ 269.0 մլն դոլար, -10.80% կամ -32.57 մլն դոլար։ Չինաստանին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալի 7.67%։
Չորրորդ հորիզոնականում Շվեյցարիան է՝ 194.69 մլն դոլար, -16.85% կամ -39.45 մլն դոլար։ Շվեյցարիային բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 5.55%-ը։
Բուլղարիան հինգերորդն է՝ 187.31 մլն դոլար, +6.68% կամ 11.73 մլն դոլար։ Բուլղարիային բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 5.34%-ը։
Վեցերորդ տեղում Իրաքն է՝ 168.65 մլն դոլար, +49.40% կամ 55.76 մլն դոլար։ Իրաքին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 4.81%-ը։
Յոթերորդը Նիդերլանդներն է՝ 163.48 մլն դոլար, +33.99% կամ 41.47 մլն դոլար։ Նիդերլանդներին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 4.66%-ը։
Ութերորդ հորիզոնականում Վրաստանն է՝ 122.45 մլն դոլար, +157.81% կամ 74.95 մլն դոլար։ Վրաստանին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 3.49%-ը։
Իններորդն Իրանն է՝ 84.65 մլն դոլար, +83.18% կամ +38.44 մլն դոլար։ Իրանին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 2.41%-ը։
Տասնյակը եզրափակում է Գերմանիան՝ 80.95 մլն դոլար, +39.73% կամ 23.02 մլն դոլար։ Գերմանային բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 2.31%-ը։
Ինչ կայանում է վերպետական կազմավորումներին, ապա վերոնշյալ ժամանակահատվածում ԱՊՀ երկրներից արտահանման ծավալներն աճել են 131.37%-ով կամ 850.66 մլն դոլարով և կազմել 1.5 մլրդ դոլար, մասնավորապես, ԵԱՏՄ երկրներ արտահանումն աճել է 136.99%-ով կամ 848.19 մլն դոլարով և կազմել 1.467 մլրդ դոլար։ ԱՊՀ երկրներին բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 42.69%, իսկ ԵԱՏՄ երկրներին՝ 41.81%։
Եվրամիության ուղղությամբ արտահանման ծավալներն աճել են 23.88%-ով կամ 116.91 մլն դոլարով և կազմել 606.57 մլն դոլար։ Եվրամիությանը բաժին է ընկնում արտահանման ծավալների 17.28%-ը։