ՀԱՅԱՍՏԱՆ ԱՎՏՈՄԵՔԵՆԱՆԵՐԻ ՆԵՐՄՈՒԾՄԱՆ ԾԱՎԱԼՆԵՐԸ ԳՐԵԹԵ ԿՐԿՆԱՊԱՏԿՎԵԼ ԵՆ
2011 թվականի առաջին ինն ամիսներին հանրապետություն է ներմուծվել 21 293 ավտոմեքենա, որոնցից 1573-ը` ՌԴ արտադրության:
Ինչպես «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են ՀՀ ԿԱ Պետական եկամուտների կոմիտեից` հաշվետու այս ինն ամիսներին Հայաստան ներմուծված ավտոմեքենաների գերակշիռ մասը (11 456 ավտոմեքենա) մինչև 5 հազար դոլար արժողությամբ ավտոմեքենաներ են:
Միևնույն ժամանակ, հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ընթացքում Հայաստան է ներմուծվել  5-10 հազար դոլար արժողությամբ 5378 ավտոմեքենա, 10-15 հազար դոլար արժողությամբ`  1642  ավտոմեքենա, 15-30 հազար դոլար արժողությամբ` 1705 ավտոմեքենա, և 30 հազար դոլարից ավել արժողությամբ` 1112 ավտոմեքենա:
Ընդհանուր առմամբ, ընթացիկ տարվա առաջին երեք եռամսյակներում ՀՀ ներմուծված ավտոմեքենաների թվաքանակը, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ, ավելի քան կրկնապատկվել է (2010 թվականի առաջին ինն ամիսներին Հայաստան ներմուծվել էր 14 069 ավտոմեքենա):
Հատկանշական է, որ նախորդ տարիներին հանրապետություն ներմուծված ավտոմեքենաների վիճակագրության  վերլուծության արդյունքում ի հայտ է գալիս հետաքրքիր միտում:  Այսպես, 2001-2007 թվականների ընթացքում ՀՀ ներմուծվել են առավելապես մինչև 5 հազար դոլար արժողությամբ ավտոմեքենաներ, իսկ ճգնաժամային տարիներին` 2008 և 2009 թվականններին, հանրապետություն առավել շատ ներմուծվել են 5-10 հազար դոլար արժողությամբ ավտոմեքենաներ:
2010 թվականին ավտոմեքենաների ներմուծման «գնային» այս ցուցանիշը վերադարձել է իր մինչճգնաժամային մակարդակին և պահպանել այդ միտումը նաև 2011 թվականի առաջին ինն ամիսներին: