«ՀԱՅՌՈՒՍԳԱԶԱՐԴ»-Ը ՆԵՐԿԱՅԱՑՐԵԼ Է 2012-2014ԹԹ. ՆԵՐԴՐՈՒՄԱՅԻՆ ԾՐԱԳԻՐԸ
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի համաձայնեցմանն է ներկայացրել իր 2012-2014թթ. ներդրումային ծրագիրը: Ինչպես տեղեկացնում են «ՀայՌուսգազարդ»-ից` ծրագրով նախատեսվում է գազափոխադրման և գազաբաշխման համակարգերում 2012-2014թթ. ընթացքում իրականացնել 11940,6 մլն դրամ ընդհանուր գումարի ներդրումներ` ըստ հետևյալ ուղղությունների.
Գազափոխադրման համակարգում.
– Աբովյանի գազի ստորգետնյա պահեստ-կայանի վերակառուցմանն ու ընդլայնմանն ուղղված ներդրումներ` 1050,8 մլն դրամ ընդհանուր գումարի, որից 2012թ.-ին՝ 354,8 մլն դրամ, 2013թ.՝ 297,0 մլն դրամ, 2014թ.` 399,0 մլն դրամ;
– համակարգի վերակառուցմանն ուղղված ներդրումներ` 2151,3 մլն դրամ ընդհանուր գումարի, որից 2012թ.-ին՝ 569,9 մլն դրամ, 2013թ.՝ 565,2 մլն դրամ, 2014թ.՝ 1’016,2 մլն դրամ;
– համակարգի այլ ուղղություններով իրականացվելիք ներդրումներ `1326,0 մլն դրամ ընդհանուր գումարի, որից 2012թ-ին՝ 141,8 մլն դրամ, 2013թ.՝ 611,1 մլն դրամ, 2014թ.՝ 573,1 մլն դրամ;
Գազաբաշխման համակարգում.
– նոր բաժանորդների միացմանն ուղղված ներդրումներ` 490,0 մլն դրամ ընդհանուր գումարի, որից 2012թ-ին՝ 200,0 մլն դրամ, 2013թ.՝ 145,0 մլն դրամ, 2014թ.՝ 145,0 մլն դրամ;
– համակարգի վերակառուցմանն ուղղված ներդրումներ` 3578,3 մլն դրամ ընդհանուր գումարի, որից 2012թ՝ 912,2 մլն դրամ, 2013թ.՝ 1’266,8 մլն դրամ, 2014թ.՝ 1’399,3 մլն դրամ;
– համակարգի այլ ուղղություններով իրականացվելիք ներդրումներ` 3344,2 մլն դրամ ընդհանուր գումարի, որից 2012թ՝ 1’070,1 մլն դրամ, 2013թ.՝ 1’301,8 մլն դրամ, 2014թ.՝ 972,2 մլն դրամ: