ՀԱՅԱՍՏԱՆ-ՈՒԿՐԱԻՆԱ ԱՌԵՎՏՐԻ ՇՐՋԱՆԱՌՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՃԵԼ Է 60 ԱՆԳԱՄ
2012 թվականի հունվարին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ, Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունն աճել է 5.3%-ով և կազմել 345.9 մլն ԱՄՆ դոլար (133.9 մլրդ ՀՀ դրամ):
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության հրապարակած տվյալների համաձայն` հաշվետու այս մեկ ամսվա արդյունքներով ևս արտաքին առևտրի ոլորտում ՀՀ հիմնական գործընկեր-երկիրը եղել է Ռուսաստանի Դաշնությունը: Հունվարին Ռուսաստանի հետ ՀՀ առևտրաշրջանառությունն աճել է 23.7%-ով և կազմել 102.7 մլն ԱՄՆ դոլար: Արդյունքում, Ռուսաստանին բաժին է ընկել ՀՀ արտաքին առևտրաշրջանառության ընդհանուր ծավալի ավելի քան 29%-ը:
Ընդհանուր առմամբ, ընթացիկ տարվա առաջին ամսվա կտրվածքով ԱՊՀ երկրների հետ մեր երկրի արտաքին առևտրաշրջանառությունն աճել է շուրջ 8.3%-ով և կազմել 120.7 մլն ԱՄՆ դոլար: Արդյունքում, ԱՊՀ անդամ երկրներին բաժին է ընկել ՀՀ արտաքին առևտրաշրջանառության համախառն ծավալի 34.9%-ը:
Հատկանշական է, որ հաշվետու ժամանակահատվածում առևտրաշրջանառության ծավալնների զգալի աճ է գրանցվել ԱՊՀ անդամ երկրներից Ուկրաինայի հետ: Հունվարին Հայաստան-Ուկրաինա առևտրաշրջանառությունն աճել է ավելի քան 60 անգամ և կազմել 15.3 մլն ԱՄՆ դոլար: Արդյունքում, Ուկրաինային բաժին է ընկել ՀՀ արտաքին առևտրաշրջանառության 4.4%-ը:
Հաշվետու ամսում ԱՊՀ անդամ մյուս երկրների հետ ՀՀ առևտրաշրջանառությունը նվազել է: