Ուկրաինայի միջազգային պահուստներն ապրիլին աճել են
Ուկրաինայի միջազգային պահուստները ապրիլին աճել են՝ հասնելով 35.9 միլիարդ դոլարի: Սա տասնմեկ տարվա առավելագույնն է: Այս մասին հայտնել է Ուկրաինայի Ազգային բանկը:
«2023-ի մայիսի 1-ի դրությամբ Ուկրաինայի միջազգային պահուստները, ըստ նախնական տվյալների, կազմել են 35943,2 միլիոն դոլար: Պահուստների նման ծավալը ռեկորդային է վերջին 11 տարվա համար. ավելի մեծ ծավալ է գրանցվել 2011 թվականի օգոստոսին: Ապրիլին պահուստներն ավելացել են 13%-ով՝ միջազգային գործընկերներից ստացված մուտքերի հաշվին՝ Ազգային բանկի կողմից զուտ արտարժույթի վաճառքի հետագա անկման և երկրի արտարժույթով պարտքի չափավոր վճարումների ֆոնին:
Նշվում է, որ ապրիլին Ազգային բանկի հետ կառավարության արտարժութային հաշիվներից ստացվել է 5.85 միլիարդ դոլար, այդ թվում՝ 2.7 միլիարդ դոլար ԱՄՀ ընդլայնված ֆինանսավորման նոր ծրագրով, 1.65 միլիարդ դոլար՝ ԵՄ-ի մակրոֆինանսական օգնությունից, 1.25 միլիարդ դոլար՝ Միացյալ Նահանգներից և Համաշխարհային բանկի հավատարմագրային հիմնադրամի միջոցով 242,6 միլիոն դոլար՝ ներքին պետական ​​վարկի արտարժութային պարտատոմսերի տեղաբաշխումից։
Ուկրաինայի կառավարությունը պետական ​​պարտքի սպասարկման և մարման համար վճարել է 446 մլն դոլար, որից 282,7 մլն դոլարը՝ արտարժույթով պետական ​​պարտատոմսերի սպասարկման և մարման համար, 113,1 մլն դոլարը՝ Համաշխարհային բանկին, 107,4 մլն դոլարը՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամին և այլն: