ԱՊՊԱ-Ի ՇՈՒԿԱՅՈՒՄ ԽԱՂԱՑՈՂՆԵՐԻ ԴԻՐՔԱՅԻՆ ԼՈՒՐՋ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՉԵՆ ԳՐԱՆՑՎԵԼ
Հայաստանի Ավտոապահովագրողների Բյուրոն հրապարակել է 2012 թվականի մարտի 31-ի դրությամբ հայաստանյան ԱՊՊԱ (ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պատասխանատվության պարտադիր ապահովագրություն) ոլորտը ներկայացնող ամփոփ վիճակագրական տվյալներ:
Համաձայն այս տվյալների` ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի վերջի դրությամբ մեր հանրապետությունում հաշվառվել է գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր`  333.6 հազար տրանսպորտային միջոցների վերաբերյալ: Հաշվետու եռամսյակում հաշվեգրված ապահովագրական վճարների ընդհանուր գումարը կազմել է 8.4 մլրդ ՀՀ դրամ: Միևնույն ժամանակ, վերադարձված կամ վերադարձման ենթակա ապահովագրական վճարները կազմել են 94 մլն  ՀՀ դրամ:
Ըստ ներկայացված տվյալների` դեկտեմբեր ամսվա վերջի դրությամբ ՀՀ ԱՊՊԱ շուկայի իր մասնաբաժնով բացարձակ առաջատար է «ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ընկերությունը:  Վերջինս տնօրինում է հայաստանյան ԱՊՊԱ շուկայի շուրջ 32%-ը: Մարտ ամսվա վերջի դրությամբ  «ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ-ԱՐՄԵՆԻԱ» ընկերությունում հաշվառվել է գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր` ավելի քան 107 հազար տրանսպորտային միջոցների վերաբերյալ:
ՀՀ ԱՊՊԱ շուկայում իրենց մասնաբաժիններով «ՌՈՍԳՈՍՍՏՐԱԽ-ԱՐՄԵՆԻԱ»-ին հաջորդում են «ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ» և «ՌԵՍՈ» ապահովագրական ընկերությունները` համապատասխանաբար 16% և 15% մասնաբաժիններով: Առաջին եռամսյակի արդյունքներով «ՌԵՍՈ» ընկերությունում գրանցված է եղել գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր` շուրջ 50 հազար տրանսպորտային միջոցների վերաբերյալ, իսկ «ԻՆԳՈ ԱՐՄԵՆԻԱ» ընկերությունում` 54 հազար տրանսպորտային միջոցների վերաբերյալ:
ՀՀ-ում գործող մյուս ապահովագրական ընկերություններն ԱՊՊԱ շուկայում ապահովել են հետևյալ մասնաբաժինները.
«ՆԱԻՐԻ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ»` 11.5% (38.4 հազար գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր), «ՌԱՍԿՈ»` 7.3% (24.5 հազար գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր), «ԳԱՐԱՆՏ-ԼԻՄԵՆՍ»` 6.3% (21,3 հազար գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր), «ԿԱՍԿԱԴ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ»` 5.9% (19.9 հազար գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր), «ՍԻԼ ԻՆՇՈՒՐԱՆՍ»` 5,3% (17.9 հազար գործող ԱՊՊԱ պայմանագիր):
Նշենք, որ վերջին մի քանի ամիսների կտրվածքով հայաստանյան ԱՊՊԱ շուկայում խաղացողների դիրքային լուրջ փոփոխություններ չեն գրանցվել, սակայն մոտ ապագայում ՀՀ ապահովագրական շուկայում սպասվում է մեծ տեղաշարժ:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա փետրվարին հաստատվել էին լուրերն այն մասին, որ «ԻՆԳՈ Արմենիա» և «ԿԱՍԿԱԴ Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերությունները մեկնարկում են միավորման գործընթաց: Գործարքի արժեքը չի հրապարակվում: