Միջազգային հաշվարկների բանկ. Մինչև 2030թ. CBDC-ի թիվը կհասնի 24-ի
Միջազգային հաշվարկների բանկի (BIS) հարցման համաձայն՝ կենտրոնական բանկերի 93%-ն արդեն ուսումնասիրում է CBDC-ները, իսկ մինչև 2030թ․ կարող է լինել մինչև 15 մանրածախ և 9 մեծածախ CBDC:
Հուլիսի 10-ին հրապարակված՝ 86 կենտրոնական բանկերի հարցումն անցկացվել է 2022թ. հոկտեմբերից դեկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում։ Կենտրոնական բանկերին հարցրել է՝ արդյոք նրանք աշխատում են մանրածախ, մեծածախ կամ երկու տեսակի CBDC-ի վրա, որքանով է առաջադեմ աշխատանքը և դրանց դրդապատճառները։
Հարցման համաձայն՝ աշխարհի կենտրոնական բանկերի կեսից ավելին փորձեր է անցկացնում կամ աշխատում է CBDC փորձնական ծրագրի վրա: Բոլոր կենտրոնական բանկերի գրեթե ¼-ն արդեն փորձնական է իրականացնում մանրածախ CBDC նախագծերը, իսկ մեծածախ CBDC-ների թիվը, որոնք աշխատում են, շատ ավելի քիչ է:
Աշխարհատնտեսական առումով զարգացող շուկաների և զարգացող տնտեսությունների երկրները գլխավորում են CBDC-ի ընդունումը: Նրանց մասնաբաժինը մանրածախ (29%) և մեծածախ (16%) CBDC-ների փորձարկման մեջ գրեթե կրկնապատկվում է զարգացած տնտեսություններին, որը կազմում է համապատասխանաբար 18% և 10%:
Ե՛վ զարգացող, և՛ զարգացած տնտեսությունները հիմնականում կիսում են իրենց CBDC նախագծերի դրդապատճառը՝ ֆինանսական կայունություն և միջսահմանային վճարումների արդյունավետություն: Այնուամենայնիվ, զարգացող երկրներն ավելի հաճախ պայմանավորված են ֆինանսական ընդգրկման պատճառներով:
Կենտրոնական բանկերի մասնաբաժինը, որը հավանաբար կթողարկի մանրածախ CBDC առաջիկա երեք տարիների ընթացքում, աճել է 15%-ից մինչև 18% 2022թ.:
Մինչ օրս շրջանառության մեջ դեռևս 4 CBDC կա՝ Բահամյան կղզիներում, Արևելյան Կարիբյան ավազանում, Ջամայկայում և Նիգերիայում:
Հունիսի վերջին Հնդկաստանի Պահուստային բանկը զեկուցեց, որ ընթացիկ բանակցություններ են ընթանում աշխարհի առնվազն 18 կենտրոնական բանկերի հետ՝ կապված իր CBDC-ի՝ «թվային ռուփի» միջոցով միջսահմանային վճարումների հնարավորության հետ: Իսկ հուլիսին Նյու Յորքի Դաշնային պահուստային բանկի ինովացիոն կենտրոնն ավարտեց CBDC-ի համար կարգավորվող պարտավորությունների ցանցի իր հայեցակարգի ապացույցը: