ՄԵԿՆԱՐԿԵԼ Է ՀԱԿԱԿՈՌՈՒՊՑԻՈՆ ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ԾՐԱԳԻՐԸ
Երեկ՝ հուլիսի 12-ին, «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում կայացել է հակակոռուպցիոն իրազեկման ծրագրի մեկնարկի արարողությունը:
Ծրագրի նպատակն է բարձրացնել սահմանը հատող Հայաստանի եւ օտարերկրյա քաղաքացիների իրազեկվածության մակարդակը հակակոռուպցիոն հարցերի շուրջ` պարզաբանելով սահմանային անցակետերում եւ մաքսակետերում կիրառվող ընթացակարգերը: Այդ նպատակով պատրաստվել են տեղեկատվական նյութեր, որոնք կտեղադրվեն սահմանային բոլոր անցակետերում:
Ծրագրի մեկնարկի արարողությանը մասնակցել է ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գեւորգյանը: Փոխվարչապետը ողջունել է ծրագրի ներդրման գաղափարը` շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ դեսպանությանը նախաձեռնության համար: Նա նշել է, որ ծրագիրը համահունչ է Հայաստանի Հանրապետության հակակոռուպցիոն ռազմավարությանը եւ կարեւորվում է կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին իրազեկման տեսանկյունից:
«Կառավարության կողմից իրականացվում է նաեւ Հայաստանի Հանրապետության սահմանային անվտանգության եւ պետական սահմանի համալիր կառավարման ապահովմանն ուղղված 2011-2015 թվականների միջոցառումների ծրագիրը, որի նպատակը Հայաստանի պետական սահմանի համալիր կառավարման արդիականացումն է: Այս աշխատանքներում մենք հիմնվում ենք համաշխարհային լավագույն փորձի վրա եւ կարեւորում ենք շահագրգիռ միջազգային կառույցների աջակցությունը»,-նշել է փոխվարչապետը:
Նշենք, որ ծրագիրը ֆինանսավորվել է ԱՄՆ պետքարտուղարության Միջազգային անվտանգության ու միջուկային նյութերի չտարածման հարցերով գրասենյակի կողմից եւ իրականացվում է Միջուկային եւ ռադիոակտիվ նյութերի մաքսանենգ փոխադրումների դեմ պայքարում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության համատեղ գործողությունների ծրագրի շրջանակում: