ԱՊԱԿԵՆՏՐՈՆԱՑՄԱՆ ԲԱՐԵՓՈԽՈՒՄՆԵՐԻ ՀԱՐՑՈՒՄ ՄԵՐ ԵՐԿՐԻՆ ԿԱՋԱԿՑԻ ԼԵՀԱՍՏԱՆԸ
ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանն ընդունել է Լեհաստանի Վելիկոպոլսկայի վոյեվոդության մարշալ Մարկ Վոզնյակի գլխավորած պատվիրակությանը: Ինչպես տեղեկացնում են նախարարության Հասարակայնության հետ կապերի բաժնից՝ Լեհաստանցի հյուրերի այցի նպատակը Եվրամիության Արեւելյան գործընկերության շրջանակում արդյունավետ համագործակցության, ինչպես նաեւ Շիրակի մարզի հետ փոխգործակցության հարցերի քննարկումն է:
Մ. Վոզնյակը տեղեկացրել է, որ որպես Լեհաստանի խոշոր վոյեվոդության ղեկավար հետաքրքրված է Հայաստանի մարզերի հետ համագործակցությամբ եւ հույս հայտնել, որ Շիրակի մարզում գործընկերների հետ քննարկումներն արդյունավետ կլինեն:
Մ. Վոզնյակը նաեւ ԵՄ ինքնակառավարման պաշտոնական ներկայացուցչության` Եվրամիության տարածաշրջանների կոմիտեի փոխնախագահն է: Անդրադառնալով ԵՄ կառույցներում գործակցության հարցերին` նա տեղեկացրել է, որ կոմիտեի շրջանակում մշտապես գործում է տարածաշրջանների կոմիտեի անդամներից եւ Արեւելյան գործընկերության վեց երկրների ներկայացուցիչներից կազմված խումբ, որը կոնկրետ ծրագրեր առաջարկելու ու իրականացնելու լավ հարթակ կարող է լինել: Նա նաեւ նշել է, որ որպես Արեւելյան գործընկերության նախաձեռնող երկիր` Լեհաստանը հետաքրքրված է մասնակից երկրների եւ, հատկապես, Հայաստանի հաջողությամբ:
Ընդգծելով, որ Լեհաստանն ապակենտրոնացման ոլոտում բավականին հարուստ փորձ ունի եւ ծանոթ է ԵՄ բոլոր ընթացակարգերին` նա պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել հայաստանյան գործընկերներին`արդյունավետ բարեփոխումների իրականացման հարցում:
Վ. Տերտերյանը շնորհակալություն է հայտնել համագործակցության պատրաստակամության համար` նշելով, որ Լեհաստանի փորձն անշուշտ օգտակար է Հայաստանում իրականացվող ՏԻ բարեփոխումների համար: Նա հյուրի խնդրանքով տեղեկություններ է ներկայացրել ՏԻ համակարգի, դրա զարգացման հեռանկարների, իրականացվող աշխատանքների մասին: Նշվել է, որ ոլորտի հեռանկարային զարգացման տեսանկյունից կարեւորվում է համայնքների խոշորացումը, եւ արդեն մշակվել է համապատասխան հայեցակարգ` հաշվի առնելով նաեւ միջազգային փորձը:
Վ. Տերտերյանը ողջունել է նաեւ ապակենտրոնացված մակարդակով համագործակցությունը խորացնելու նրանց մտադրությունը` նշելով, որ հայկական կողմը մեծ նշանակություն է տալիս նմանատիպ կապերի ամրապնդմանը: Նա վստահություն է հայտնել, որ Շիրակի մարզի իրենց գործընկերների հետ տեղում քննարկումների ընթացքում կուրվագծվեն փոխշահավետ գործակցության ուղղությունները: