Ճապոնիայի բյուջեի դեֆիցիտը 2025-ին կկազմի առնվազն 7.5 միլիարդ դոլար
Ճապոնիայի կառավարությունը դեռ ի վիճակի չէ երկրի պետական ​​և տեղական բյուջեները հասցնել ավելցուկի, նրանց դեֆիցիտը 2025 ֆինանսական տարում, նույնիսկ տնտեսական աճի համեմատաբար բարձր տեմպերի դեպքում, կկազմի առնվազն 1.1 տրիլիոն իեն (մոտ 7.5 միլիարդ դոլար): Այս մասին ասվում է Տոկիոյում կայացած տնտեսական և ֆինանսական հարցերով նախարարների կաբինետի խորհրդատվական խորհրդի նիստում, որը վարել է վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան:
«Բյուջեի դեֆիցիտի չափը նվազում է` կապված հավաքագրվող հարկերի քանակի ավելացման հետ, սակայն, եթե անգամ համախառն ներքին արդյունքի տարեկան աճի տեմպերը հասնեն 2.8% կամ ավելի, դեֆիցիտը չի նվազի 1.1 տրիլիոն իենից»,- ասվում է փաստաթղթում։ Միևնույն ժամանակ, եթե նման պայմանները պահպանվեն, պետական ​​և տեղական բյուջեները կարող են հասնել հավելուրդի 2026 ֆինանսական տարում:
ՀՆԱ-ի 1.4-1.6% աճի ներկայիս տեմպերի դեպքում դեֆիցիտը 2025 ֆինանսական տարում կարող է հասնել 2.6 տրիլիոն իենի (մոտ 17.6 միլիարդ դոլար): Այս իրավիճակում նույնիսկ մինչև 2030 թվականը հնարավոր չի լինի հասնել հավելուրդի:
2023 թվականի մարտի դրությամբ Ճապոնիայի պետական ​​պարտքը գնահատվում էր մոտավորապես 9.2 տրիլիոն դոլար, որը համարժեք է երկրի ՀՆԱ-ի 263%-ին։ Սա ամենաբարձր ցուցանիշն է Յոթնյակի խմբում, որտեղ ընդգրկված են նաև Բրիտանիան, Գերմանիան, Իտալիան, Կանադան, ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան։