«ՍԱՍ-ԳՐՈՒՊ»-Ը ԵՎ ԱՄԵՐԻԱԲԱՆԿԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՇՈՒԿԱՅՈՒՄ ՆԵՐԿԱՅԱՑՆՈՒՄ ԵՆ ԱՆՆԱԽԱԴԵՊ ԱՌԱՋԱՐԿ
Հայաստանի ֆինանսական շուկայում «ՍԱՍ-ԳՐՈՒՊ» ընկերությունը հանդես է գալիս յուրահատուկ առաջարկով՝ արտարժույթով պարտատոմսերի թողարկում, որը հնարավորություն է ընձեռում շահավետ պայմաններով ներդրում կատարել անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերում: Առաջարկվող պարտատոմսերի անվանական եկամտաբերությունը կազմում է տարեկան 10.1%, որը կվճարվի տարին 2 անգամ:
Պարտատոմսերի տեղաբաշխումն իրականացվելու է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի կողմից` 2012թ. դեկտեմբերի 6-ի ժամը 10:00-ից մինչև 2013թ. հունվարի 10-ի ժամը 16:00-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Մեկ պարտատոմսի անվանական արժեքը կազմում է 10 ԱՄՆ դոլար, ինչը հանրությանը հնարավորություն կընձեռի առավել լայն ընդգրկվածություն ունենալ պարտատոմսերի ձեռքբերման գործընթացում:
Նախատեսվում է տեղաբաշխել թվով 700.000 պարտատոմս` 7.000.000 ԱՄՆ դոլար ծավալով, որի շրջանառության ժամկետը կազմում է 24 ամիս: Արժեկտրոնները վճարվելու են 6 ամիս պարբերականությամբ` պարտատոմսի անվանական արժեքի 5.05%-ի չափով: Արժեկտրոնների վճարումները կատարվելու են 2013 թվականի հունիսի 6-ին, 2013 թվականի դեկտեմբերի 6-ին, 2014 թվականի հունիսի 6-ին և 2014 թվականի դեկտեմբերի 6-ին:
Պարտատոմսերի հրապարակային առաջարկի ազդագիրը հրապարակված է ՀՀ Կենտրոնական բանկի, «ՍԱՍ-ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ և «ԱՄԵՐԻԱԲԱՆԿ» ՓԲԸ ինտերնետային կայքերում: Ազդագրի օրինակը կարելի է ստանալ «ՍԱՍ-ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ գլխամասային գրասենյակում, Ամերիաբանկի գլխամասային գրասենյակում և ցանկացած մասնաճյուղում:
Ինչպես նշվում է ընկերությունների համատեղ հայտարարության մեջ՝ «ՍԱՍ-ԳՐՈՒՊ» ընկերության պարտատոմսերը նոր հնարավորություններ են ստեղծում հասարակության համար` արդյունավետ գործարքներում ներդրում կատարելով:
ՍԱՍ-ԳՐՈՒՊ-ը Հայաստանում մանրածախ առևտրի ոլորտի առաջատար ընկերություններից է: Այն հիմնադրվել է 1995թ., երկու եղբայրների` Արամ և Արտակ Սարգսյանների կողմից:
Ամերիաբանկը  Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրի ամենակայուն ֆինանսական հաստատությունների շարքին: Այն Հայաստանում առաջին ներդրումային բանկն է և սկսած 2007թ-ից` տրամադրում է նորարարական բանկային ծառայությունների լայն տեսականի: Ամերիաբանկն  ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: