Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2024թ. հունվար-ապրիլին կազմել է 13.7 մլրդ դոլար. առաջատար գործընկերը Ռուսաստանն է
13/06/2024 17:09
2024թ. հունվար-ապրիլին Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել 13.7 մլրդ դոլար, ինչը 2023թ. համադրելի ցուցանիշը գերազանցում է 7.9 մլրդ դոլարով կամ 135.76%-ով։ Այս մասին փաստում են ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները։
ՀՀ խոշորագույն առևտրային գործընկերը շարունակում է մնալ Ռուսաստանը, վերոնշյալ ժամանակահատվածում երկու երկրի միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է 6.3 մլրդ դոլար։ 2023թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է աճ 207.26%-ով կամ 4.25 մլրդ դոլարով։ Երկրորդը տեղում ԱՄԷ-ն է՝ 2.852 մլրդ դոլար, աճ՝ 633.47Եռյակը եզրափակում է Չինաստանը՝ 1.034 մլն դոլար, աճ՝ 61.14
Չորրորդ հորիզոնականում Իրանն է՝ 202.7 մլն դոլար, անկում՝ 7.91Հինգերորդ տեղում է Գերմանիան է՝ 147.9 մլն դոլար, անկում ՝ 35.83Վեցերորդը ԱՄՆ-ն է՝ 143.9 մլն դոլար, անկում՝ 39.04Յոթերորդը Իտալիան է՝ 126.9 մլն դոլար, աճ՝ 3.01Ութերորդ հորիզոնականում Վրաստանն է՝ 80.1 մլն դոլար, անկում ՝ 6.48Իններորդը Բելգիան է՝ 58.2 մլն դոլար, աճ՝ 44.35Տասնյակը եզրափակում է Շվեյցարիան՝ 55.4 մլն դոլար, անկում՝ 24.34
Ինչ վերաբերում է երկրների համախմբերին, ապա ԱՊՀ երկրների հետ առևտուրն աճել է 194.74%-ով և կազմել 6.44 մլրդ դոլար, որից ԵԱՏՄ երկրների հետ առևտրաշրջանառությունը կազմել է 6.38 մլրդ դոլար, աճ՝ 199.06
ԵՄ երկրների հետ առևտրաշրջանառությունն նվազել է 24.28%-ով և կազմել 695.5 մլն դոլար, իսկ այլ երկրների հետ առևտրի ծավալն աճել է 166.83%-ով և կազմել 2.04 մլրդ դոլար։