Ռուսաստանը վավերացրել է ԵԱՏՄ երկրների և Իրանի միջև ազատ առևտրի համաձայնագիրը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է օրենք, որը վավերացնում է ԵԱՏՄ անդամ երկրների և Իրանի միջև ազատ առևտրի համաձայնագիրը: Փաստաթուղթը հրապարակվել է իրավական տեղեկատվության պորտալում:
Համաձայնագիրը ստորագրվել է Սանկտ Պետերբուրգում 2023-ի դեկտեմբերի 25-ին: Այն սահմանում է ԵԱՏՄ երկրների և Իրանի միջև առևտրի հիմնական կանոնները: Դրանք հնարավորինս մոտ են Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության կանոններին:
Ի հավելումն ԱՀԿ ստանդարտ կանոնների՝ համաձայնագիրը նախատեսում է պարտավորություններ, որոնք դուրս են դրանց սահմաններից, բայց դեռևս կիրառելի են ԵԱՏՄ-ում: Պարտավորություններ են սահմանվում տեխնիկական կանոնակարգերի հրապարակման և ուժի մեջ մտնելու միջև 180-օրյա անցումային շրջան ապահովելու համար: Ինչպես բացատրվում է օրենքին կից նյութերում, այս դրույթը «բարձրացնում է Իրանի առևտրային ռեժիմի թափանցիկությունը և կարգավորող միջավայրը համապատասխանեցնում ԵԱՏՄ-ին, որն արդեն գործում է այս սկզբունքով»:
Համաձայնագիրը նախատեսում է նաև համագործակցության հաստատում տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ հանքային ռեսուրսների արդյունահանման, վերամշակման և օգտագործման, էներգաարդյունավետության, հետազոտության և նորարարության, կրթության, բժշկության, տրանսպորտի, ներառյալ բազմամոդալ տրանսպորտի, հեռահաղորդակցության, տրանսպորտի զարգացումը, նյութատեխնիկական ենթակառուցվածքները և տրանսպորտային միջանցքները: Բացի այդ, փաստաթուղթը սահմանում է արտոնյալ առևտրի ռեժիմ արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքատեսականու մոտ 87%-ի համար: