Համաշխարհային բանկը պահպանել է 2024-ի համաշխարհային տնտեսական աճի իր կանխատեսումը
Համաշխարհային բանկը պահպանել է 2024-ի համար համաշխարհային տնտեսական աճի կանխատեսումը, որը կազմել է 2.6%, իսկ 2025-2026 թվականներին սպասվում է աննշան աճ: Այս մասին ասված է Համաշխարհային բանկի հունիսյան զեկույցում՝ համաշխարհային տնտեսության զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ:
«2024 թվականին, երեք տարվա ընթացքում առաջին անգամ, ակնկալվում է, որ համաշխարհային տնտեսական աճը կկայունանա, սակայն ցածր մակարդակի վրա՝ համեմատած վերջին պատմական մակարդակների հետ: Կանխատեսվում է, որ 2024-ին համաշխարհային տնտեսական աճը կպահպանվի 2.6% մակարդակում: 2025-2026 թվականներին մի փոքր կավելանա՝ հասնելով միջինը 2.7%-ի: Սա ավելի ցածր է, քան COVID-19-ին նախորդող տասը տարիների միջին ցուցանիշը այն երկրներում, որոնք միասին կազմում են աշխարհի բնակչության ավելի քան 80%-ը, և համաշխարհային ՀՆԱ-ն կշարունակի ավելի ցածր լինել, քան COVID-19 համաճարակին նախորդած տասնամյակում»,- նշվում է փաստաթղթում:
Ինչպես շեշտում են զեկույցի հեղինակները, «2024-2025 թվականներին զարգացող երկրներում տնտեսական աճի տեմպերը կկազմեն միջինը 4%, ինչը մի փոքր ցածր է 2023-ի համեմատ»:
«Ակնկալվում է, որ 2024 թվականին ցածր եկամուտ ունեցող երկրների տնտեսական աճը կկազմի 5%՝ 2023 թվականի 3.8%-ի դիմաց: Այնուամենայնիվ, 2024 թվականի համար ցածր եկամուտ ունեցող երկրներից երեքի համար աճի կանխատեսումները վատթարացել են հունվարին արված կանխատեսումներից: Զարգացած տնտեսություն ունեցող երկրներում 2024 թվականին աճի տեմպերը կպահպանվեն 1.5%-ի մակարդակում, իսկ 2025 թվականին կաճի մինչև 1.7%»:
Փորձագետները նշում են, որ «2020-2024 թվականներին զարգացող և զարգացած տնտեսությունների միջև եկամուտների տարբերությունը, ըստ գնահատումների, կաճի զարգացող երկրների գրեթե կեսում, և սա ամենաբարձր ցուցանիշն է 1990-ականներից ի վեր»: