ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԲԱՆԿԸ ԱԿՏԻՎՆԵՐԻ ԱՃԻ ՏԵՄՊՈՎ ԱՌԱՋԻՆՆ Է
Հավատարիմ մնալով իր կողմից որդեգրած ռազմավարությանը՝ Զարգացման Հայկական Բանկը 2012 թվականի ընթացքում մի շարք կարևոր հոդվածներով ապահովել է ծավալային աճի և շահութաբերության բարձր մակարդակ:
Ինչպես «Բիզնես 24»-ին տեղեկացնում են Բանկի Հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից՝ 2012 թվականի վերջին Զարգացման Հայկական Բանկի ակտիվները կազմել են 51.1 մլրդ ՀՀ դրամ՝ տարեսկզբի համեմատ աճելով 41.6%-ով: Հատկանշական է, որ Հայաստանի բանկային համակարգում աճի տեմպով բանկը զբաղեցնում է առաջին հորիզոնականը:
Ըստ ներկայացված տվյալների՝ նախորդ տարվա համեմատ Բանկի վարկային պորտֆելի աճը կազմել է 10.0 մլրդ ՀՀ դրամ: Վարկային պորտֆելի աճի տեմպի ցուցանիշով Բանկը զբաղեցնում է 3-րդ տեղը:
Ուշագրավ է նաև հաճախորդների նկատմամբ պարտավորությունների պորտֆելի շեշտակի աճը՝ 55.8%, որի տեմպով Բանկը զբաղեցնում է 2-րդ տեղը: Տարեվերջին այս ցուցանիշը կազմել է 34 մլրդ ՀՀ դրամ:
2012 ֆինանսական տարում Զարգացման Բանկի ֆինանսական արդյունքները թույլ են տվել ավելացնել սեփական կապիտալը 762.7 մլն ՀՀ դրամով և կապիտալի շահութաբերության մակարդակով ընդգրկվել առաջին տասնյակում (ROE-ն կազմել է 10.2%):
Զարգացման Հայկական Բանկի պարզաբանմամբ՝ հաջողությունները պայմանավորված են մատչելի ծառայություններով, սպասարկման բարձր որակով, հավատարիմ հաճախորդներով և նոր հաճախորդների վստահությամբ: