Համաշխարհային բանկը 700 միլիոն դոլարի ֆինանսական օգնություն կուղարկի Եգիպտոս
Համաշխարհային բանկը հայտարարել է Եգիպտոսին 700 միլիոն դոլար հատկացնելու մասին: Սա օգնություն է պետական ​​բյուջեի դեֆիցիտը հաղթահարելու հարցում:
Ինչպես նշվում է ՀԲ հայտարարության մեջ, ֆինանսական աջակցության նպատակը մասնավոր հատվածի աճի խթանմանը, ընդհանուր տնտեսական իրավիճակի ամրապնդմանը, բյուջեի դեֆիցիտի խնդրի լուծմանն ու կանաչ զարգացման մոդելին անցում կատարելուն ուղղված հիմնական բարեփոխումների իրականացումն է:
«Այս նախաձեռնությամբ աջակցվող բարեփոխումները կարևոր քայլ են Եգիպտոսի ավելի կայուն և ներառական տնտեսության ստեղծման ուղղությամբ», – ասել է Համաշխարհային բանկի Եգիպտոսի, Եմենի և Ջիբութիի տնօրեն Ստեֆան Գիմբերտը:
Մերձավորարևելյան երկիրը դրամական օգնություն է ստացել Համաշխարհային բանկի կողմից այս տարվա մարտին ընդունված ֆինանսավորման ծրագրի շրջանակներում: Նախագիծը Եգիպտոսին տրամադրում է 6 միլիարդ դոլար առաջիկա երեք տարիների ընթացքում: Այդ միջոցների կեսը ուղղվելու է պետական ​​հատվածի զարգացմանը, մյուս կեսը՝ մասնավոր հատվածին։
Արտաքին ֆինանսավորումը Եգիպտոսի կառավարությանն անհրաժեշտ դարձավ այն բանից հետո, երբ 2022 թվականին պետությունն արտարժույթի դեֆիցիտ ունեցավ: Դա հանգեցրել է եգիպտական ​​ֆունտի արժեզրկմանը, ռեկորդային գնաճին, ներմուծման կրճատմանը և ընդհանուր տնտեսական ակտիվության անկմանը: Ընթացիկ տարվա մարտին Եգիպտոսը ստիպված էր արժեզրկել իր արժույթը՝ տնտեսությունը կայունացնելու և օտարերկրյա կապիտալ ներգրավելու համար: Երկրին ֆինանսական աջակցություն են ցուցաբերել նաև ԱՄՀ-ն (8 միլիարդ դոլար), ԵՄ-ն (7.4 միլիարդ եվրո) և ԱՄՆ-ն (2023-ին՝ 1.43 միլիարդ դոլար, 2024-ին՝ 1.44 միլիարդ դոլար):