Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը հունվար-հունիսին նվազել է 5.8%-ով
Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը հունվար-հունիսին կազմել է ավելի քան 1.1 միլիարդ դոլար, ինչը 5.8%-ով պակաս է 2023 թվականի նույն ցուցանիշից: Այս մասին են վկայում Վրաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալները:
Ռուսաստանը Վրաստանի խոշորագույն առևտրային գործընկերների շարքում երկրորդ տեղում է: Վեց ամսվա կտրվածքով նրա մասնաբաժինը արտաքին առևտրի ծավալում կազմել է 11.6%: Վրաստանից Ռուսաստանի Դաշնություն ապրանքների արտահանումն այս ընթացքում գերազանցել է 340 միլիոն դոլարը (տարեկան կտրվածքով անկումը՝ 1.1%), իսկ ներմուծումը կազմել է ավելի քան 857 միլիոն դոլար (-7.5%):
Վրաստանի առևտրային գործընկերների շարքում հունվար-հունիսին առաջին տեղը զբաղեցրել է Թուրքիան, որի հետ ապրանքաշրջանառության ծավալը կազմել է ավելի քան 1.528 միլիարդ դոլար, ինչը 4.7%-ով ավելի է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշի համեմատ: Երրորդ տեղը զբաղեցրել է Չինաստանը, որի հետ ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է 855 միլիոն դոլարը (աճը՝ 7.4%): Դրան հաջորդում են ԱՄՆ-ն (ավելի քան 815 միլիոն դոլար), Ադրբեջանը (մոտ 598 միլիոն դոլար) և Գերմանիան (ավելի քան 524 միլիոն դոլար):
Վրաստանի ընդհանուր արտաքին առևտրաշրջանառությունը հունվար-հունիսին կազմել է ավելի քան 10 միլիարդ դոլար (անկումը՝ 1.8%): Արտահանումը գերազանցել է 2.8 միլիարդ դոլարը (անկումը՝ 6.7%), իսկ ներմուծումը՝ 7.4 միլիարդ դոլար (աճը՝ 0.2%): Արտաքին առևտրի բացասական հաշվեկշիռն ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում գերազանցել է 4.6 միլիարդ դոլարը: